Ukrajinský velvyslanec ke kauze Babčenko: Není pochyb, že na odstranění novináře mělo zájem Rusko, vede hybridní válku s celým světem

Vyšetřování stále pokračuje a podle velvyslance Ukrajiny v ČR Jevhena Perebyjnise by se prý veřejnost mohla brzy dozvědět více. Operace podle jeho slov byla tajná, ale ve chvíli dopadení organizátora z ní mohla být část prozrazena. „Cílem bylo dostat přesvědčivé důkazy, že v tom má konkrétní organizátor a objednavatel prsty,“ řekl Českému rozhlasu Plus velvyslanec s tím, že SBU takovými důkazy disponuje, ale nezveřejní je na nějaké tiskové konferenci.

„Nikdo tady snad ani nepochybuje o tom, že zájem odstranit novináře mělo právě Rusko,“ doplnil Perebyjnis a připomněl, že Babčenko dostával výhružky, kvůli kterým musel utéct ze země, a šlo o reálnou hrozící vraždu. „Případ Babčenko je dalším důkazem, že Rusko vede hybridní válku nejen s Ukrajinou, ale s celým světem,“ míní velvyslanec, který v návaznosti na to připomněl kauzu Skripal a sestřeleni letu MH17 na Ukrajině.

Mezi novináři je však mnoho těch, kteří předstírání vraždy odsuzují, hlavně proto, že podkopává důvěru vůči Ukrajině. „Nejvíc mně vadí ta teatrálnost, se kterou se celá věc zveřejnila. To je největší vada celé kauzy Babčenko. Důkazy z vyšetřování se měly předkládat průběžně,“ řekla pro server iROZHLAS.cz novinářka Petra Procházková, podle níž v rámci celé kauzy panuje obrovská nedůvěra. Postup ukrajinských tajných služeb je podle jejího názoru hodně podobný těm britským.

Podle novinářky, která se v postsovětském prostoru pohybuje už léta, se teď objevily další informace. Je to prý jméno Jevgenije Pivovarova, což je člověk, který je napojený na soukromé ruské bezpečnostní služby, ale taky na ruské podniky, které mají spojení s Ukrajinou. „Ten by měl stát za organizací této akce na likvidaci novináře,“ uzavřela s tím, že zveřejněním jeho jména se prý ukrajinská strana snaží dokázat, že ví více, než zatím zveřejnila.

(parlamentnilisty.cz, foto: Shutterstock)

Přejít nahoru