Cukr je rafinovaný produkt. Jedná se o průmyslově vyrobené sladidlo, které cukrovarníci zbavili své přirozené výživnosti. Jedná se v podstatě o vysoce koncentrované sladidlo. Zaměstnanci cukrovarů totiž cukrovou řepu během procesu rafinace obrali o všechny prospěšné látky.

Produkují tak silně návykovou látku, která nemá s přirozeným sladkým nic společného. Podle vědeckých výzkumů napadá v mozku stejné oblasti jako heroin.

Rafinovaný bílý jed se pak spolu s jinými přidává do konzumních sladkostí, které falešně voní i vypadají. Pokud tedy člověk začne cukr hojně konzumovat, tak mu hrozí nejedna zdravotní potíž.

Cukr totiž živí kvasinky jménem candida
Nekvalitní strava bohatá na cukr a na nedostatek kvalitních tuků a bílkovin způsobí, že tělo postupně vyčerpává. Vyčerpává ho ze zásob vitamínů, minerálů, enzymů a dalších tělu prospěšných látek. Tyto látky totiž pomáhají tělu cukr adekvátně zpracovat, aby příliš nerozhodil křehkou chemii těla.

Cukr a rafinované sacharidy dále mohou ve střevech stimulovat přemnožení candidy albicans. Candida se přirozeně vyskytuje v těle, kde štěpí mrtvou potravu ve střevech. Avšak s přemírou konzumace mrtvých potravin jako je cukr a další rafinované sacharidy, se tyto organizmy nekontrolovatelně množí.

Tím to ale nekončí
Tyto kvasinky ve skutečnosti mění formu. Přilnou ke stěně, vrostou do střeva a vytvoří dírky ve střevní stěně. Přes tyto dírky se pak nestrávené jídlo a toxiny (i ty vytvořené candidou) dostávají do krevního řečiště. Toxiny a potravinové částice pak vyvolávají alergické reakce. Především když je imunitní systém slabý nebo je tělo ve stresu.

I cukr třtinový má stejný efekt. Jedná se taktéž o rafinovaný produkt. Pouze od bílého se liší barvou. Rafinovaných sladidel je ale mnohem více. Neřešme tedy co ne, ale co ano.

Nahraďte cukr přirozenými sladidly
Tím nejpřirozenějším pro nás je med. I u něho si dejte pozor na kvalitu, ale výhod má spoustu. Nejenže skvělé chutná, ale je to první volba v kombinaci s obilím. Ať už si včelí med přidáte do nějaké obilné kaše či si ho namažete na kousek pečiva. Zázrak medu spočívá v tom, že pomáhá štěpit sacharidy obsažené v obilí a tím ho dělá pro člověka stravitelnějším.

Dalším kouzelným přirozeným sladidlem je melasa. V podstatě se jedná o odpad při výrobě bílého či třtinového cukru. A přitom je to ona, co obsahuje důležité látky pro náš organismus.  Taková třtinová melasa je tedy vynikajícím vedlejším produktem výroby rafinovaného cukru.

Třtinu lze ale zpracovat i jinak. Když se totiž usuší třtinová šťáva, tak vznikne skvělé přírodní sladidlo. Toto sladidlo si navíc zachová pro nás důležité minerály, vitamíny a je zpracována bez chemických procesů. Sušená třtinová šťáva, nebo-li panela, má úžasnou bohatou chuť a je vhodná nejen pro vaši cukřenku. Oceníte ji totiž v nejednom dezertu, zákusku či marmeládě.

Stále ale mějte na paměti, že i když se jedná o přírodní sladidlo, tak to s ním nepřehánějte. V případě sladkého je prostě méně vždy více. Důležité je konzumovat sladké jako přirozenou součást potravy a jakékoliv sladidlo navíc by mělo být vzácností.

(energiezivota.com, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]