Oběti, která útok přežila, navíc musí podle ruských médií vyplatit odškodnění ve výši 2,3 milionu rublů (přes 790 000 korun). Muž už oznámil, že se proti rozhodnutí soudu rozhodně odvolá. Nespokojenost s verdiktem ale vyjádřila i napadená žena. Šestadvacetiletý Dmitrij Gračov, který podle listu Konsomolská pravda dostal v médiích přezdívku Othello, loni v prosinci sebral své ženě Margaritě telefon, násilím ji posadil do auta a odvezl do lesa. Nejméně deseti údery sekerou jí následně usekl obě ruce od zápěstí k prstům. Gračov byl prý přesvědčen, že ho žena podvádí a chtěl jí tak donutit, aby se k tomu doznala. Prokuratura za to požadovala pro Gračova 17 let vězení. Soud ho shledal vinným z úmyslného těžkého ublížení na zdraví, únosu a vyhrožování smrtí. Muž se přiznal jen k ublížení na zdraví a tvrdil, že svého činu lituje.
Podle Gračovové je rozhodnutí soudu příliš mírné a hodlá se proti němu odvolat. „Myslím si, že za takové činy by měly posílat do vězení na doživotí, žádný rozsudek mi ruce nevrátí,“ uvedla žena.

Případ znovu ukázal na problém domácího násilí, které je v Rusku značně rozšířené. Žena, které se lékařům podařilo přišít nazpět levou ruku a která na pravé ruce nosí bionickou protézu, v rozhovoru s Konsomolskou pravdou řekla, že by se tresty v této oblasti měly v zemi zpřísnit.

Stěžovala si, že Gračov ji měsíc před činem již jednou vyvezl do lesa a vymáhal si na ní přiznání nevěry přiloženým nožem ke krku. Vyhrožoval jí přitom, že ji zabije. Nakonec k tomu ale nesebral odvahu. „Teď už pravděpodobně lituje, že mě nezabil,“ konstatovala manželka. I tento incident nahlásila na policii. Ta se ale tím odmítla zabývat. Příslušný policejní úředník je nyní stíhán pro nedbalost.

V lednu 2017 ruští poslanci zákon o domácím násilí zmírnili. Jeho „mírnější formy“ jsou při prvním nahlášení brány jen jako přestupek, a ne jako trestný čin. Trestným činem tak již nejsou například facky nebo pohlavky či kopance. Parlament tak vyšel vstříc zejména rodičovským sdružením, která bojovala za právo na „tradiční výchovu dětí“.

Podle nového znění zákona jsou jen za přestupek považovány násilné činy, které nezpůsobí zranění nebo v případě dospělých pracovní neschopnost. Bez trestního postihu tak zůstávají modřiny a podlitiny. Až teprve druhý podobný případ je už posuzován jako trestný čin.

Podle oficiálních statistik je v ruských rodinách každoročně fyzicky napadeno 26 000 dětí. Dva tisíce z nich situaci řeší sebevraždou, 10 000 útěkem z domova. Oběťmi domácího násilí se ročně stává 36 000 ruských žen, o pomoc úřadů nebo policie ale žádá nanejvýš 40 procent Rusek. Každých zhruba 40 minut v Rusku po fyzickém útoku v rodině umírá jedna žena, počet obětí ročně dosahuje 12 000.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Pixabay)