Obušky přitom zbila nejméně sedm žurnalistů, informovala agentura Reuters. Zásahy proti novinářům se v Nikaragui stupňují od dubna, kdy zemi zachvátily protesty proti prezidentovi Danielu Ortegovi. Bezpečnostní složky již tento týden provedly razii v redakci deníku Confidencial prominentního šéfredaktora Carlose Fernanda Chamorra a sídla několika nevládních organizací, jejichž činnost úřady nedávno zakázaly. Chamorro společně s dalšími novináři požadoval informace o „nelegálním zátahu“ na sídlo listu. Policisté při něm zabavili veškeré vybavení a písemnosti redakce.

Policie při nedávné demonstraci rozehnala obušky a na žurnalisty vykřikovala obvinění z plánování převratu. Při zásahu policisté bili kromě protestujících redaktorů i novináře, kteří se události účastnili jako pozorovatelé. Násilí státních složek proti novinářům v Nikaragui přitom není v posledních měsících ojedinělé.

Šéfredaktor zpravodajství v televizi 100 Noticias Miguel Mora byl v minulém týdnu zadržen dokonce šestkrát. „Jsi zodpovědný za smrt policistů. Pokud budeš dál dělat problémy, zabijeme tebe a celou tvou rodinu,“ řekl mu údajně jeden z důstojníků poté, co policisté Moru naposledy vtáhli do auta na cestě do práce. Mora nyní čelí obvinění z podněcování nenávisti.

Prezident Daniel Ortega viní média za iniciaci masových demonstrací, které Nikaraguí otřásají od dubna tohoto roku. Demonstranti požadují odstoupení Ortegy, který zemi vládne od roku 2007, a jeho ženy, která je dva roky viceprezidentkou. Demonstrace, které byly původně vyvolané tvrdými sociálními reformami a nezvládáním požárů, policie kromě slzného plynu a gumových projektilů rozhání také také ostrými náboji. Podle místních humanitárních organizací si střety protestujících s policií od dubna vyžádaly na 545 obětí a tisíce zraněných.

Deník 100 Noticias, kde pracuje také Mora, ještě v dubnu odhalil, že mnoho demonstrantů zemřelo následkem jedné rány do hlavy nebo hrudníku: důkaz, že policejní složky nepacifikují, ale zabíjejí. Nikaragujská vláda nařčení odmítá a naopak obviňuje média ze lží a podněcování nenávisti.

Dokonce v prosinci policisté prohledali a zabavili vybavení Rádia Darío, zadržené novináře obviňovali z terorismu. Policie zadržela také kameramana televize Channel 10, zatímco jeho dva kolegové prchli i s rodinami ze země, stejně jako několik novinářů z 100 Noticias. Několika dalším novinářům byly prohledány byty, jiným policie přímo na ulici sebrala mobily a počítače.

Nikaragua také vyhostila  zahraničního korespondenta pro The Gurdian a Washington Post, který psal o demonstracích proti Ortegovi.Média si na stav svobody slova stěžují již od nástupu Ortegy do funkce. Ačkoliv vláda v roce 2007zavedla zákon o veřejném přístupu k informacím, podle Moisese Martineze z listu La Prensa jsou data dostupná jen pro média, která píší v souladu s vládní politikou.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Reuters)

Komentáře