Tento díl byl výjimečně předtáčen již ve středu kvůli čtvrteční návštěvě chorvatské prezidentky na Pražském hradě, tedy dříve, než se Andrej Babiš (ANO) setkal s prezidentem Milošem Zemanem, aby poté oznámil změny ve vládě, a to že na Ministerstvu průmyslu a obchodu skončí Marta Nováková (za ANO) a potvrdil také konec Dana Ťoka (za ANO) na Ministerstvu dopravy.

Chvíli před jejich schůzkou tak prezident avizoval, že pokud Babišův návrh na změny ve vládě bude zahrnovat odborníky, tak mu vyhoví. Sám ministr Ťok předem sdělil, že odstoupí sám, jelikož se cítil být unavený, což prezidenta mrzí. „Sám mi říkal předtím už dvakrát, že chce rezignovat, přesvědčoval jsem ho, aby tak nečinil. Pokládám ho za dobrého ministra dopravy, podle počtu zahajovaných dopravních staveb,“ uvedl prezident. „Dovedu si představit, že byl unavený, ne každý umí vydržet jako já, aby v politice vydržel třicet let,“ podotkl s úsměvem.

Moderátor se zajímal, zda s případným odvoláním ministryně Novákové bude souhlasit. „Záleží, koho by místo ní navrhl jako nástupce,“ řekl prezident a odmítl dál situaci komentovat. Soukup se ale optal, co by říkal na to, pokud by premiér Babiš navrhl jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka, což nakonec také předseda vlády udělal. „Poslechnu si návrh premiéra, a bude-li se návrh týkat pana Havlíčka, budu velmi pozitivní,“ prozradil chvíli před setkáním s ministerským předsedou.

Přesunuli se k hospodaření státu. Státní rozpočet je napnutý, výdaje dramaticky rostou a příjmy stagnují. Vláda vymyslela to, že je třeba zvednout daně u cigaret a lihovin. To Zeman do jisté míry vítá. „Jsem kuřák a nejsem abstinent, a přesto neprotestuji proti tomuto zvýšení daní. Jak se správně říká, jsou to daně z neřesti. Když budeme méně kouřit a pít, bude náš život chudší, ale dožijeme se vyššího věku,“ míní prezident, podle kterého to však nijak postatně státnímu rozpočtu neprospěje.

„Musíme hledat nové zdroje příjmů. Už jsem mluvil o zrušení daňových výjimek, v rozpočtu jich je 172. Odhad ministryně financí Schillerové ukazuje, že by to pokrylo podstatnou část rozpočtových výdajů. Zde by se našlo několik desítek miliard úspor. Chce to odvahu bojovat proti lobbistickým skupinám,“ řekl a zmínil také jako zajímavý příjem i daň z finančních transakcí.

Na řadu přišla také kauza Nikulin. Exministr Robert Pelikán (za ANO) porušil při vydávání do Spojených států práva údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Rusově stížnosti v úterý vyhověl Ústavní soud a Pelikánovo rozhodnutí zrušil. Nikulin už je však od loňska v zámoří.

Soukupa zajímalo, jestli má nyní prezident radost z toho, že se ukázalo, že v této věci měl pravdu, a zda čeká omluvy. „Nejde o omluvy ani o radost. Vážím si rozhodnutí Ústavního soudu. Bylo založeno na přesně stejných argumentech, jaké mi dal profesor Gerloch, protože jsem ho požádal o expertizu. Pak několik málo kvalifikovaných senátorů to použilo jako záminku, proč jej nevolit za ústavního soudce,“ připomněla hlava státu.

„Exministr Pelikán měl být ministrem spravedlnosti suverénní České republiky a neměl být servilním subalterním úředníkem, který se podbízí zahraniční velmoci,“ uvedl prezident a zmínil Pelikánovo odůvodnění, proč se nehlásil pak do nové vlády, která se sestavovala. Uvedl, že by jej prezident nejmenoval. „Dobře věděl, proč,“ zdůraznil Zeman s tím, že pokud se Pelikán rozhodl postupovat proti právnímu názoru, o kterém jej tehdy při jednání sám informoval a který byl celkem evidentní, tak byl možná pod jistým tlakem. „Teď těžko budeme dešifrovat, jak intenzivní a v jakých formách ten tlak byl,“ dodal prezident.

„Když teď Ústavní soud toto stanovisko profesora Gerlocha akceptoval, bylo by možná dobré, kdyby několik příliš horlivých senátorů, kteří vůbec nerozumějí ústavnímu právu, navrhovalo odvolání některých již existujících ústavních soudců,“ uzavřel toto téma prezident a dodal, že důležité také je, že Nikulin se chtěl vrátit do Ruska. Připomněl, že sám také říkal, že bylo třeba počkat na kasační stížnost a teprve poté se rozhodnout.

Zeman v kontextu s tím upřesnil, kdo bude platit odškodnění za chybný postup státu. „V takových případech to jde z rozpočtu Ministerstva spravedlnosti, to je běžná praxe, tedy samozřejmě z peněz nás všech.“

Ministerstvo spravedlnosti za loňský rok zaplatilo 232 milionů korun jako odškodnění a trend je stoupající. „To svědčí o poměrně škodné práci. Ištvan už tu způsobil jednu ostudu a možná páchá další. Asi se ozvou soudci, když budu říkat, že soudní řízení je pomalé, a kauza Nečesaný ukázala, že nejen pomalé, ale i chaotické,“ uzavřel s tím, že právo každého občana a stejně tak i jeho coby prezidenta České republiky je na tyto nedostatky upozorňovat a počítat s tím, že potrefená husa vždy zakejhá.

(zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: archiv)