V Íránu uvedli pravděpodobnou příčinu požáru na tankerech v Omanském zálivu

Podle jeho slov požár na jednom tankeru vznikl ve střední části, na druhém tankeru ve strojovně. Zatím nejsou důkazy, že by se na tankery dostaly vnější objekty, uvedl.

Afifipur zdůraznil, že oba tankery se nacházejí v mezinárodních vodách. Podle jeho slov příčiny události musí oznámit země, pod jejichž vlajkami tankery pluly.

„Nemáme dojem, že by se do nich dostal nějaký vnější objekt, o čemž svědčí počáteční posouzení a vnější vzhled lodí,“ řekl Afifipur.

Dodal také, že íránští odborníci provedou hodnocení stavu jednoho z tankerů, aby zjistili, jestli se posádka může vrátit na loď.

Íránská a arabská média ve čtvrtek oznámila, že v Ománském zálivu byly napadeny dva ropné tankery – Front Altair a Kokuka Courageous. Podle některých údajů to byl torpédový útok, jehož následkem došlo na lodích k výbuchu a požáru.

Tato verze však není oficiálně potvrzena. Všichni členové posádky napadených lodí byli evakuováni na území Íránu. Podle údajů majitele jednoho z tankerů bylo na palubě Front Altair 11 Rusů, nikdo z nich nebyl zraněn.

USA obvinily z události Írán, aniž by předložily konkrétní důkazy. Íránský ministr zahraničních věcí Mohammad Džavad Zafir prohlásil, že obvinění USA na adresu Íránu z napadení tankerů jsou bezdůvodná.

(zdroj: cz.sputniknews.com, foto: Twitter)

Přejít nahoru