Šestnáctiletá Švédka elektrifikovala summit USA v New Yorku, když odsoudila světové vůdce za to, že se jim nepodařilo vypořádat se změnou klimatu, a uvolnila pobouření, které pociťují miliony jejích vrstevníků tím, že požadovala: „Jak se opovažujete?“
Putin, předsedající zasedání na energetickém fóru v Moskvě, řekl: „Mohu vás zklamat, ale nesdílím společné nadšení z projevu Grety Thunbergové.”
“Gretě nikdo nevysvětlil, že moderní svět je složitý a odlišný a … lidé v Africe nebo v mnoha asijských zemích chtějí žít na stejné úrovni bohatství jako ve Švédsku.”
Americký prezident Donald Trump zesměšňoval Thunbergovů a kanadský poslanec Maxime Bernier ji označil za alarmující a duševně nestabilnou. Thunbergová uvedl, že jejich výsměch ukázal, že její poselství bylo „příliš hlasité, než aby se dalo zvládnout.“
Putin uvedl, že by měli být podporováni mladí lidé, kteří věnovali pozornost otázkám životního prostředí, a dodali: „Když však někdo používá děti a mládež v osobních zájmech, zaslouží si to, aby byl odsouzen.”
“Jsem si jist, že Greta je laskavá a velmi upřímná dívka. Ale dospělí musí udělat vše pro to, aby nezletili teenagery a děti netahali do extrémních situací.”
(foto: AP)

