Slevový svátek známý jako Black Friday je období velkých slev, které připadají na pátek následující po Dni díkůvzdání. Ikdyž tradice Černého pátku k nám přišla ze Spojených Států, již od několika let se slaví také v mnoha jiných částech světa, a už napevno se zabydlel i v tuzemských obchodech. Češi slevy milují a proto rádi využijí v tento den výhodného nákupu.

Obyvatelé kterých měst jsou nejvíce nadšení z Black Friday? Jak ke slevám přistupují ženy a jak muži? Kolik peněz jsou Češi ochotni utratit a za co? Kde a kdy nakupují čeští spotřebitelé? Na tyto i další otázky se pokusili odpovědět analitycy z Picodi.com při zkoumání fenoménu Black Friday.

Král všech výprodejů

Black Friday není jediný nákupní svátek v listopadu. Za zmínku totiž stojí ještě jedna slevová akce, která pochází až z Číny. Slaví se už na začátku listopadu a říká se jí Singles’ day. Je to den, který má v datumu samé jedničky, a ty symbolizují nezadané jedince. Zatímco v mnoha zemích je Den nezadaných již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Získal popularitu
hlavně v Asii, kde přitahuje davy milovníků výprodejů. Internetové obchody lákají především na výrazně zlevněné zboží, určené však nejen svobodným.

Black Friday je absolutním vítězem mezi slevovými akcemi v Česku, vyplývá to z výsledků dotazníkového průzkumu. 81% respondentů, kteří se zúčastnili listopadových výprodejů, využilo právě černopátkových slev. 15% nakupovalo jak na Black Friday tak Singles’ Day. Pouhých 4% se zúčastnilo pouze Dne nezadaných.

Nákupní boom v českých městech

I když se Black Friday slaví po celé České republice, v některých městech se těší obzvláštnímu zájmu zákazníků. Díky interním údajům Picodi.com jsme dokázali určit města, kde procentuální nárůst návštěv uživatelů internetu v e-shopech byl nejvyšší (ve srovnání s běžným pátkem).

  Svobodnenoviny.eu: Evropané prchají do ČR: Nedovolte zničit ČR migraci a islámem! Tak jak byl zničen Západ

Největší nárůst zájmu o Black Friday výprodeje byl zaznamenán u obyvatel Kladna. Hned za nimi se umístili lidé z Ústí nad Labem a Mladé Boleslavi. Na čtvrtém místě byli zákazníci z Mostu a těsně za nimi na páté pozici skončili spotřebitelé z Karlových Varů. Je zajímavé, že největší česká města se do první pětky nezařadila.

Ženy versus muži

I když Black Friday výprodeje jsou oblíbené u všech skupin zákazníků, bez ohledu na pohlaví, není žádným překvapením, že ženy nakupují častěji než muži. Statistiky ukazují, že letošních Black Friday výprodejů se zúčastní až 68% dotazovaných Češek, a jen 57% Čechů. Dámy o něco málo vedou nad muži také z hlediska počtu zakoupených produktů (3,6 a 3,4 v daném pořadí). A oproti mužům stráví na nákupech o 29% více času.

Ovšem v útratách vedou muži. Zástupkyně něžného pohlaví nechají v obchodech průměrně 3247 Kč, kdežto pánové plánují utratit 3871 Kč. Důvod rozdílné částky můžeme hledat v tom, že muži na Black Friday nakupují nejčastěji elektroniku, kdežto ženy dávají přednost oblečení a obuvi. Tyto kategorie pánové kladou až na druhé místo. Stejně jako ženy elektroniku.

Nákupní svátek Black Friday je hlavně o slevách, které mohou být různého druhu. Při zkoumání odpovědí obou pohlaví bylo zjištěno, že odlišnost lze najít již v samotném postoji ke slevám. Jako nejoblíbenější druh slev dotazované ženy vybraly slevový kód nebo kupón. Druhé místo patří menší slevě, která však zahrnuje celý sortiment, a třetí místo větší slevě na vybrané zboží. Naopak u mužů hraje nejdůležitější roli výše slev. Pánové nejčastěji vybírali vysokou slevu, i když platila jen na vybraný sortiment. Na druhém místě u mužů byla menší sleva a nakonec slevový kód nebo kupón.

Není času nazbyt

Popularita online nákupu roste každým rokem, a to zejména díky takovým událostem jako je Black Friday nebo Singles’ Day. Až 60% dotazovaných, kteří se zúčastní letošních Black Friday výprodejů, plánuje nakoupit v internetových obchodech. 34% chce nakupovat jak online, tak v kamenných prodejnách a jen 6% zamíří pouze do kamenných obchodů.

  Islámská demokratická strana - Čechy, Morava a Slezsko

Jeden z důvodů, proč lidé nechtějí nakupovat v obchodních centrech, je dlouhý čas strávený ve frontě u pokladny. Ačkoliv čeští zákazníci pocítí narvané obchodní centra, v Americe se dějí daleko horší věci. Američané jsou oproti Čechům při nakupování daleko razantnější a o zlevněné věci se dokáží i poprat. V některých zemích dokonce vznikají speciální příručky, jak se na dlouhé čekání ve frontě připravit a vydržet je. Avšak ne každý chce ztrácet svůj čas. Až 45% mužů a 36% žen uvedlo, že raději nic nekoupí, než aby stáli frontu.

Lidé, kteří se rozhodnou pro online nákupy, můžou se vyhnout frontám a nakupovat prakticky kdykoliv a odkudkoliv. Největší nákupní aktivita na českém internetu byla zaznamenána mezi 10. a 11. hodinou. Čeští spotřebitelé nakupují doma, na cestách a dokonce i v kanceláři. Až 55% dotazovaných Čechů přiznalo, že nakupují i během pracovní doby.

Metodika
Tento výzkum vznikl na základě archivní statistiky slevového portálu Picodi.com a výsledků dotazníku, který byl prováděn v období 9 až 20. října 2019.

(foto: Picodi, zdroj: picodi.com)

Komentáře