Dokumenty ukazují, jak „nejbohatší žena Afriky“ ukradla štěstí Afričanů. S té částky se Vám zatočí hlava

Mezinárodní konsorcium investorských novinářů se sídlem v New Yorku (ICIJ) spolupracovalo s novinami, jako je mnichovský Suddeutsche Zeitung, aby v roce 2016 odhalil skandál s daňovým rájem „Panama Papers“.

Jeho nejnovější série nazvaná „Luanda Leaks“ nula na Isabel dos Santos, dceru bývalého angolského prezidenta Josého Eduarda dos Santosa.

Angolští státní zástupci minulý měsíc zmrazili bankovní účty a aktiva ve vlastnictví 46leté podnikatelka a jejího konžského manžela Sindiky Dokola, kterou popsala jako neopodstatněnou politickou odvetu uvádí portál AFP.

„Na základě více než 715 000 souborů naše vyšetřování vyzdvihuje rozbitý mezinárodní regulační systém, který umožňuje firmám poskytujícím profesionální služby sloužit mocným bez téměř žádných otázek,“ napsal ICIJ.

Skupina uvedla, že její tým 120 reportérů ve 20 zemích byl schopen sledovat, „jak armáda západních finančních firem, právníků, účetních, státních úředníků a správcovských společností pomohla (dos Santos a Dokolo) skrýt aktiva před daňovými úřady“.

Dos Santos napsala na Twitter, aby vyvrátila tvrzení, a spustila lavinu přibližně 30 tweetů v portugalštině a angličtině a obviňovala novináře, kteří se účastnili vyšetřování „lží“.

„Moje jmění je postaveno na mé inteligenci, vzdělání, pracovní schopnosti, vytrvalosti,“ napsala.

Spomenula také „rasismus a předsudky“ SIC-Expresso, portugalské televizní stanice a novin a člena ICIJ, „které vzpomínají na koloniální éru, kdy nikdy nemohl být Afričan považován za rovného evropskému“.

Dos Santosové právník odmítl zjištění ICIJ jako „vysoce koordinovaný útok“ organizovaný angolskými současnými vládci, v prohlášení citovaném novinami The Guardian.

Dcera bývalého prezidenta vedla angolskou národní ropnou společnost Sonangol. Časopis Forbes loni odhadoval její čisté jmění na 2,2 miliardy dolarů.

Poté, co se v roce 2017 stala prezidentkou, ji její nástupce Joao Lourenco vytlačil z ropné společnosti.

“Regulační orgány na celém světě prakticky ignorovaly klíčovou roli, kterou západní profesionálové hrají v udržování offshore průmyslu, který řídí praní špinavých peněz a odčerpává biliony z veřejných pokladen,” uvádí se ve zprávě.

Jeho dokumentová zpráva obsahovala redigovaná dopisy, které údajně ukazují, jak konzultanti hledali způsoby, jak otevřít netransparentní bankovní účty.

Jeden důvěrný dokument, který údajně vypracoval Boston Consulting v září 2015, nastínil komplexní schéma pro ropnou společnost, aby mohla své peníze přesunout do zahraničí.

Přejít nahoru