Vláda zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března 6:00 kvůli šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Tento zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Od pondělí se na výjimky zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky. Česko je tak po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila na omezení pohybu obyvatel. Zákaz volného pohybu Babiš navrhoval i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. Podle ministra vnitra nikdo nikomu nezakazuje chodit na procházku. Cílem opatření je podle něho omezení mezilidského kontaktu. Při venkovním pohybu by si lidé měli od sebe držet odstup a „držet se s těmi, kdo jsou s nimi doma“. „Karanténa neznamená, že jsou lidé zavření doma. V karanténě v Itálii lidé normálně chodí do práce. My karanténu nezavádíme, jen omezujeme volný pohyb osob,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Vládní kabinet výrazně omezil volný prodej nebaleného pečiva. Musí být zajištěn mimo jiné tak, aby se u odběrného místa neshromažďovali lidé. Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.

Podle vlády bude do situace zapojena armáda, ministr vnitra uvedl, že bude nasazeno přes 2 tisíce vojáků. Podle ministra zdravotnictví vojáci pomáhali už dříve o víkendu s distribucí roušek a respirátorů.

„Policie nebude nikoho lustrovat ani honit po ulicích. Celá ta situace je zde proto, aby si lidé uvědomili, že je situace vážná,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda zrušila možnost prodeje jízdenek ve vlacích. Pokud si ji pasažér nestihne koupit on-line nebo na přepážce, nebude po něm vyžadována.

(SCa)

Komentáře