Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová získala antiekologickou cenu Ropák

Dostálová cenu dostala za zrychlenou přípravu nového stavebního zákona na základě memoranda o spolupráci mezi ministerstvem pro místní rozvoj a Hospodářskou komorou. Podle Miroslava Patrika ze spolku Děti Země, který anketu pořádá, se tímto tato vlivná zájmová skupina podílela nejen na vypracování věcného záměru zákona, ale i na jeho paragrafovém znění. Podle Patrika se tím neprůhledně privatizoval legislativní proces, návrh zákona mimo jiné snižuje efektivní účast veřejnosti.

Druhou příčku letos získal ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) za podporu výstavby sporného jezu u Děčína, na třetím místě skončil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), a to za prosazování výstavby pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany. Na prázdno neodešel ani předseda vlády Andrej Babiš (ANO), kterému se ušla Zelená perla za antiekologický výrok o motýlech a řepce. Babiš cenu komentoval tím, že on přírodu podporuje a nechápe, proč ocenění dostal. “Ale my v Čechách máme rádi přírodu. Máme obrovský program na vodu. My chceme zasadit deset milionů listnáčů. Kůrovec nám žere lesy. My chceme znovu motýle. A ty včely mají rády tu řepku. Můžou si kecat novináři, co chtějí. Mají. Je to pravda. Jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě”, řekl Babiš, který Zelenou perlu získal už v roce 2013.

“Mě to pobavilo. Kdyby mi to dal nějaký jazykovědecký ústav za to, že blbě umím mluvit, tak bych to chápal, za motýle a sysle a příští týden budeme vypouštět raky. Já jsem podporovatel přírody a nechápu, proč mi to dali. My děláme všechno pro naši přírodu. Ale já navrhnu panu Havlíčkovi, abychom vyhlásili cenu, kdo nejvíc brání ve výstavbě dálnic a obchvatů. A Děti země by ji dostaly každý rok.” Nechal se slyšet Babiš při návštěvě Karlových Varů.

(SCa, foto: Děti Země)

Přejít nahoru