Od pondělí se očekává, že vlivem vydatného deště v Moravskoslezském a Olomouckém kraji mohou stoupat hladiny menších řek v Jeseníkách a Beskydech. Ty mohou dosáhnout až na druhý povodňový stupeň.

Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vzhledem k očekávanému dešti zrušil od noci na pondělí pro severozápadní polovinu Čech upozornění na nebezpečí vzniku požárů. Vše to souvisí s přicházející studenou frontou od nedělního odpoledne v Čechách a na západě Moravy. Ojediněle se vyskytnou i silné bouřky s přívalovými srážkami.

Déšť má trvat do úterního odpoledne a srážky budou s výjimkou severozápadní poloviny Čech místy vydatné. Na severovýchodě republiky mohou mít celkový úhrn až 90 mm.

Z důvodu silných bouřek proto v neděli odpoledne, večer a v noci na pondělí mohou výrazně stoupnout hladiny zejména menších toků v oblasti Českého lesa, Šumavy, Novohradských hor, v podhůří těchto hor a na tocích odvodňujících jih Českomoravské vrchoviny. U menších toků v Jeseníkách a Beskydech lze očekávat dosažení prvního, případně druhého povodňového stupně od pondělí.

(SCa)

Komentáře