Slovensko v objatí zmutovaného koronavírusu B.1.1.7!

Michalovce, Nitra a dnes už aj Bratislava. Tam všade sa potvrdila prítomnosť zmutovaného variantu nového koronavírusu. Informuje o tom na sociálnej sieti slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí.

“Avizoval som, že hneď ako sa objavil nový variant koronavírusu B.1.1.7, Ministerstvo zdravotníctva začalo okamžite konať a napriek sviatkom, za pomoci svojho intervenčného tímu, organizácie Zdravé regióny a slovenských vedcov hľadať čo najrýchlejší spôsob, ako realizovať skríning našej populácie na tento oveľa infekčnejší britský variant vírusu. Ďakujem tímu Pavla Čekana z MultiplexDX, ktorý s pomocou tímu Borisa Klempu z Biomedicínskeho centra SAV, ako aj prof. Jozefa Noseka z Prírodovedeckej fakulty UK, a doc. Tomáša Vinařa z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK expresne rýchlo vyvinul nový RT-PCR test schopný detekovať britskú mutáciu.”

Ako ďalej minister uvádza, “Podľa mne dostupných informácií ide vôbec o prvý takýto skríningový test na svete, ktorý využíva pozitívny signál v RT-PCR. Vďaka tomutu testu vieme veľmi rýchlo diagnostikovať vzorku na oveľa nebezpečnejší variant vírusu. Odobraté vzorky z okresu Michalovce, ako aj Nitry sú pozitívne a žiaľ, aj časť vzoriek z Bratislavy. Vzorky z Nitry a Bratislavy ešte budú potvrdené tímom Borisa Klempu aj sekvenovaním. Tieto informácie potvrdzujú moje pôvodné podozrenie, že nový, oveľa infekčnejší britský variant koronavírusu je už prítomný aj na Slovensku.V nasledujúcich dňoch vyvinieme maximálne úsilie, aby sme zistili rozsah jeho prítomnosti v jednotlivých regiónoch našej krajiny.Predpokladám však, že vírus je už distribuovaný do všetkých kútov našej vlasti a teda izolácie jednotlivých regiónov už asi nebudú pripadať do úvahy. Skôr budeme musieť aj naďalej tlmiť interregionálnu mobilitu, aby sme zabránili jeho rýchlejšiemu šíreniu z viac postihnutých regiónov do menej postihnutých a získali tak čas. Určite budeme musieť mať dlhodobo prijaté prísne opatrenia, ktoré budú brániť socializácií ľudí, aby sme spomallili šíreniu vírusu lokálne.”

“Na takto agresívne sa šíriaci vírus však tieto štandardné opatrenia dostatočne nezaberajú a preto bude potrebné časté pretestovávanie obyvateľstva. Toto je pravdepodobne aj jeden z dôvodov, prečo sú výsledky vianočného lockdownu také vlažné. Naše nemocnice čakajú ťažké časy. Manažmenty nemocníc budú musieť vyvinúť maximálne úsilie, aby čo najviac optimalizovali svoje kapacity na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našom rokmi zanedbávanom a fragmentovanom zdravotnom systéme. Teraz sa jeho kapacity ukážu v plnej nahote. Čakajú nás reprofilizácie lôžkového fondu na infekčný profil na maximum a ďalšie celé červené nemocnice. Pri napĺňaní tohoto cieľa budú nemocnice potrebovať maximálnu súčinnosť aj privátnej amulantnej sféry. Tá musí poskytovať svoje služby aj tým pacientom, ktorí chodili do ambulancií v nemocniciach, časť špecialistov a zdravotných sestier sa bude musieť presunúť pomáhať do nemocníc. Osobne verím, že to môžeme zvládnuť, teraz však budeme musieť všetci zabrať naplno a ťahať za jeden povraz. O situácii som informoval aj pána premiéra a vítam jeho rozhodnutie o rýchlom zvolaní mimoriadneho zasadnutia Vlády SR,” dodal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Slovensko v čiernom pásme

Nový kmeň COVID-19 zhoršuje na Slovensku už i tak vyhrotenú epidemiologickú situáciu. Problém je, že táto mutácia sa šíri omnoho rýchlejšie a spôsobuje vysoký nárast infikovaných, aj nárast počtu pacientov v nemocniciach. Len v Nitrianskom kraji sú voľné dve miesta s pľúcnymi ventiláciami a tak je z Nitry potrebné ventilovaných redistribuovať do iných nemocníc. Ako Krajčí pripomína, o dva týždne môže byť situácia na Slovensku výrazne horšia a nemocnice budú musieť povinne povolať ambulantných lekárov. Problémom je, že mobilita ľudí veľmi neklesla ani počas lockdownu, ktorý na Slovensku trvá od 1.1.2021 a mal by skončiť 24.1.2021.

Na Slovensku sa už rozbehlo aj očkovanie vakcínou proti COVID-19. Počet tých, ktorí dostali vakcínu, je už takmer 20-tisíc a vakcínu rozdistribuovali do 55 nemocníc. Očkovanie je zatiaľ len pre zdravotníkov, zamestnancov DSS a pre vopred určených ľudí, čo sa stretlo s obrovskou vlnou kritiky. „Očkovať by sme vedeli rýchlejšie, ale musíme čakať na dodávky vakcín,“ povedal Krajčí.

Krajčí potvrdil, že Slovensko eviduje už aj vedľajšie účinky vakcíny. Podľa oficiálnych správ spomedzi všetkých zaočkovaných zachytili len troch ľudí s anafylaktickou reakciou či pretrvávajúcim zvýšeným krvným tlakom. Nezávažné príznaky boli potvrdené u 17 pacientov. Ide o bolesť v mieste vpichu, zimnicu, nevoľnosť, zvýšenú teplotu, slabosť či bolesť hlavy.

(SCa, il.foto: Pixabay)

 

Přejít nahoru