Smutná lednová neděle: Hudebník Ladislav Štaidl (†75) odešel

Umělci neodchází sami. Dnes ráno zemřel slovenský herec Andy Hryc https://ceskoaktualne.cz/2021/01/osobnosti/slovensky-herec-andrej-hryc-navzdy-odesel/ a s ním odešel český hudebník Ladislav Štaidl. Již dříve se v souvislosti s ním objevily zprávy o jeho vážném stavu, ale všichni doufali v jeho uzdravení. Ladislav Štaidl, který spolupracoval s Karlem Gottem (†80) podle informací Blesku dnes ráno podlehl komplikacím spojeným s koronavirovýn onemocněním.

Ladislav Štaidl byl český hudebník, kytarista, pianista, dirigent, kapelník, skladatel, textař, hudební aranžér, zpěvák a podnikatel. Jeho starší, předčasně zesnulý bratr Jiří Štaidl byl také známý a úspěšný muzikant a textař.

Ladislav Štaidl se narodil ve Stříbrné Skalici nedaleko Sázavy. Spolu s bratrem Jiřím (†30) chodil Ladislav na hodiny klavíru k bratrovi houslového virtuosa Rafaela Kubelíka. V roce 1974 se oženil, z manželství s právničkou Annou (74), které skončilo v roce 2001, má dva syny, Jiřího a Jana, a dceru Karolínu.

Štaidl začínal v roce 1962 se skupinou Crazy Boys, kterou zakládal společně s Miki Volkem, Ondřejem Suchým a M. Berkou. Na podzim roku 1963 se společně s bratrem Jiřím spolupodíleli na činnosti klubu a kapele Olympic ve Spálené ulici, měli za sebou práci v Karlínském kulturním kabaretu (přezdívaný Karkulka) vedeném Jiřím Brabcem. V tomto roce začal pracovat i pro divadlo Semafor, kde se seznámil s Karlem Gottem. Společně s ním a s bratrem Jiřím pak v roce 1965 založili Divadlo Apollo, v roce 1967 odjeli společně na půl roku do Las Vegas ve státě Nevada v USA.

Byl dlouholetým vedoucím Orchestru Ladislava Štaidla, kapely, která doprovázela zpěváka Karla Gotta, také bývalým přítelem zpěvačky Ivety Bartošové, se kterou má syna Artura (* 11. října 1996). 

Ladislav Štaidl napsal hudbu k cca 80 televizním a celovečerním filmům, které režírovali Zbyněk Brynych, Jaromil Jireš, Juraj Jakubisko, Jaroslav Dudek, Hynek Bočan, Jiří Adamec, Ladislav Rychman, Karel Steklý, Evžen Sokolovský, Ján Roháč, Radúz Činčera, Tomáš Vondrovic a Jan Fuchs. Je autorem cca 200 písní a textů, nejčastěji psaných pro Karla Gotta, Dalibora Jandu, Darinu Rolincovou a Ivetu Bartošovou.

V roce 1992 Štaidl ukončil činnost v umělecké branži, o čemž spisovatelka Zdena Frýbová napsala toto: „Jeho stručné a neemotivní vysvětlení, že ho unavily kampaně proti jeho sobě, a proto si šel pročistit hlavu do jiné branže, neberu. Pobavilo mě však zklamání jeho nepřátel, když zjistili, že mu ve skutečnosti pomohli k nesrovnatelně vyšším a pohodlnějším příjmům, protože ten zatracenej Štaidl je dobrý a úspěšný ve všem na co sáhne, ať už je to muzika, podnikání anebo psaní knih.“

Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

(SCa, il.foto: lifee.cz)

Přejít nahoru