Jako lékař se autor komentáře s touto otázkou často setkává. Konstatuje, že lidé v dané situaci by se měli nechat otestovat a pokud někdo vykazuje příznaky nemoci covid-19, měl by postoupit test i v případě, že je plně očkován. Takovému pacientovi nehrozí velké riziko, že skončí v nemocnici, nebo bude mít těžký průběh nemoci, ale může přenášet virus dál na neočkované a ti mohou vážně onemocnět.

Vakcíny fingují, ale nejsou stoprocentní

V průběhu uplynulého roku bylo vyvinuto několik úžasných vakcín proti covidu-19 a jejich vysoká účinnost z bedlivě sledovaných klinických zkoušek se shoduje s účinností v běžném nasazení, deklaruje profesor. Podotýká, že například mRNA vakcíny od Pfizeru a Moderny vykazují účinnost přes 90 %, co se týká zamezení hospitalizace a úmrtí.

„To však neznamená, že máte stejnou míru ochrany před nákazou,“ pokračuje Sarwari. Odkazuje na poslední odhady, podle nichž mRNA vakcíny poskytují ochranu před nákazou v 70-85 % případů, tudíž je není jasné určit, zda je očkovaný plně chráněn, nebo může po vystavení novému koronaviru mírně onemocnět.

Pokud očkovaný onemocní, může dál šířit virus, deklaruje odborník. Proto považuje testování za důležité.

Co je průlomový případ?

Pokud se koronavirem nakazí plně očkovaná osoba, jde o takzvaný průlomový případ, vysvětluje lékař. Průlomové případy podle něj obecně demonstrují základní princip infekčních nemocí – to, zda se osoba nakazí, či nikoliv, závisí na poměru dvou faktorů, intensity vystavení patogenu a imunitní reakci.

Intenzita vystavení se odvíjí od toho, jak daleko je jedinec od vysoce infekční osoby, která šíří virus během hovoru, a jak dlouho je s ní v kontaktu, uvádí profesor. Dodává, že imunitní reakce pak souvisí s ochranou organismu proti nemoci covid-19 a neočkovaný jedinec, který se předtím nenakazil, má nulovou ochranu, jelikož jde o zcela nový virem.

  Jednatel části Raiffeisenbanky označil voliče hnutí ANO SPD za lůzu

Naopak, plně očkovaný člověk bude v takové situaci chráněn mnohem víc, ujišťuje Sarwari. Odkazuje na statistiku amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle které je ve Spojených státech k 30. dubnu letošního roku evidováno 10.262 průlomových případů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.
Nakažení očkovaní jsou zpravidla bez příznaků, případně mají příznaky mírné, zřídka končí v nemocnicích, vyzdvihuje autor komentáře. Považuje za jisté, že k takovým případům bude docházet i nadále, a přestože je u očkovaných nižší riziko, že budou virus dál šířit, než u neočkovaných, tuto variantu nelze vyloučit.

Odborník pokládá také otázku, jak to je s mutacemi viru SARS-CoV-2. „Svět má štěstí, že především mRNA vakcíny poskytují výraznou ochranu před všemi hlavními variantami, které se dosud objevily,“ píše Sarwari. Nevylučuje však, že v jistý moment zmutuje virus natolik, že na něj ochrana získaná očkováním nebude stačit. To považuje za další dobrý důvod nechat se otestovat, pociťuje-li člověk příznaky.

Spolu s tím, jak roste počet očkovaných a klesá počet nově nakažených, je důležité nadále virus sledovat, míní lékař. Vysvětluje, že testování poskytuje úřadům přehled o tom, jaká je virová nálož ve společnosti, a pozitivní test umožní poslat jedince do karantény, aniž by nevědomky šířil virus dál.

„Takže ano, prosím, nechte se otestovat, pokud máte znepokojivé příznaky, i když jste plně naočkováni,“ apeluje profesor.

 

zdroj: europravy.cz

Komentáře