KDYBY TO NEBYLO PŘEDČASNÉ …

Začnu trochu zeširoka. Jak jistě víte, už třetí týden nám klesají počty nákaz a s klesajícími nákazami klesá i zátěž nemocnic i počty mrtvých dle očekávaných hodnot. Pokles je dokonce s několika drobnými výjimkami rychlejší než predikují Masterovy grafy. V nemocnicích dneska nebude víc než 5000 lidí a na JIPkách jich bude někde okolo devíti set. Počty úmrtí na covid spadly pod stovku denně a klesají zcela ve shodě s předpoklady.

Naše nová skvělá demokratická a slušná vláda už na to reaguje. Nebude prodlužovat nouzový stav a skončí v podstatě všechna omezení. Zůstane jen rouška na hubě v obchodech a v MHD. Jinak si všichni choďte kam chcete, dělejte si co chcete. Včera jsem zaznamenal, že vláda uvažuje o změně vyhlášky o povinném očkování v tom smyslu, že nebude povinné pro nikoho. Dále vláda rozpustí Radu pro zdravotní rizika.

Jak vidíte, s poklesem nákaz a s klesající zátěží nemocnic klesá i naléhavost očkování i chuti k dalším omezením lidí i byznysu.

A teď to zajímavé – pokud se podíváte na grafy efektivity vakcín a přepnete si je do zobrazení po týdnech, tak zjistíte, že všechny ukazatele zaznamenávají pokles. Ale také zřetelně uvidíte, že rychlejší pokles ve všech ukazatelích zaznamenává kategorie neočkovaných. Počet nákaz mezi neočkovanými v celé populaci poklesl oproti vrcholu epidemie o více než 50%. Počet nákaz neočkovaných v celé populaci poklesl o méně než 50%.

Počet neočkovaných těžkých hospitalizací na JIPkách v kategorii 65+ se už zase v podstatě potkal s počtem těžkých hospitalizací očkovaných ve stejné kategorii. Ke včerejšku bylo 118 očkovaných nových případů na JIPkách a 120 neočkovaných nových případů na JIPkách v kategorii 65+

I v kategorii 0 – 64 je zřetelně vidět pokles JIPkových případů mezi neočkovanými a mnohem menší počet případů mezi očkovanými. Je to tak markantní, že pokud to bude pokračovat, tak si toho brzy všimnou i na Novinkách. Koneckonců stejně mě všichni čtou, takže bych očekával, že si z toho někdo udělá sólokapra a Vidláka samozřejmě nezmíní.

Já vím, že jsem loni podlehl podobnému příznivému dojmu, který se pak nevyplnil, ale podléhám tomu i letos. Když vidím, jak zřetelně klesají počty případů mezi neočkovanými, tak mám strašnou chuť říci, že už jsme se promořili. Že covid už mezi neočkovanými zahubil koho mohl a teď se mu těžko hledají nové případy. Mezi neočkovanými se covid šířil rychleji, zhoubněji, divočeji a tak mezi nimi také dříve dosáhl stropu a teď následuje rychlejší pokles případů. Mezi očkovanými se covid šíří o něco pomaleji a pokud budou pokračovat současné trendy, budeme mít za chvíli v nemocnicích jenom očkované a tu a tam nějakého neočkovaného, na kterého breberka zapomněla. Následující týdny to zřetelně ukážou.

Hele, ono se teď všude mluví o tom slavném Omikrónu, který podle jedněch skvělých a světových vědců sice je nakažlivější, ale neumírá se na něj a podle druhých skvělých světových vědců se na něj umírá úplně strašně, vyhubí nám naše děti a rozhodně na něj zabere čtvrtá dávka Fajzru.  Pohled na data Velké Británie nebo Dánska je skutečně docela varující, ale zatím je ještě brzo na hodnocení, protože to trvá příliš krátce než aby se něco dalo říct. Šéfovi firmy Fajzr věřit nemíním, přečtu si ty data raději sám a udělám si závěr podle mého mozku. Proto teď za sebe tvrdím, že dělat závěry je poněkud předčasné.

Já jsem vážně zvědavý, co se stane tady u nás. Oddejte se na chvílli představě, že mám pravdu. Že jsme očkováním rozložili zátěž na nemocnice a díky tomu, že jsme byli best in covid, jsme se solidně promořili. Koroňáček tu s námi sice zůstane, tu a tam někoho zabije, každá nemocnice bude mít covidové oddělení, ale to se k nějakému naplnění už nepřiblíží. Jsme prostě promoření a Omikrón se tu vlastně nebude chytat, protože jsme se potkali s jeho staršími brášky a díky nechuti se očkovat jsme se promořili skutečným virem a naše imunita je na Omikrón už nachystaná a poradí si s ním.

V okolních státech byli všichni disciplinovaní, poslušní, nediverzifikovali riziko svobodným rozhodováním, věřili vědcům, dodržovali opatření a díky tomu jsou teď ve stejné situaci jako před rokem, protože na Omikróna očkování nezabírá a nejsou promoření.  A i kdyby chtěli, stejně se nestihnou dost rychle přeočkovat osmdesátou šestou dávkou, protože Omikronek jede jako fík. Jediní, komu to bude jedno, je asi Čína, protože ti tu situaci pomocí drastických opatření zvládli a když tak si je klidně zopakují.

Uplynou dva měsíce a okolo se mohou dít velmi divoké věci a u nás třeba bude klid… Protože jsme se stihli potkat s virem dřív než přišel řádný sekáč.

Ale mohu se také mýlit. Přijde nová mutace, brzy tu začne dominovat a čísla nákaz i hospitalizací půjdou zase řádně nahoru. Začne to kosit mladší ročníky, dělat paseku dětem…

To nás čeká moc pěkná podívaná ala Půlnoční království, kdy vláda pětadvacátého zruší všechna opatření, protože Babiš byl diktátor a lidem se přece nemusí nic nařizovat, protože je tu henta demokracie,  aby je za nějaký ten týden znovu zavedli, protože Omikron je Omikron.  A protože vláda vznikla z jediného slibu – že bude jiná než ta Babišova, tak vydrží s nervy tak dlouho, že už bude pozdě něco dělat. Pokud je ten Omikrón tak nebezpečný jak popisuje třeba Martin Konvička, tak se Fialovi podaří něco opravdu nevídaného – posere proticovidový boj ještě víc než Andrejko. I když to bude už skoro nemožné.

Tak, dost spekulací. O Omikrónu toho ještě víme málo a v současné době rychleji klesají počty nákaz i hospitalizací mezi neočkovanými než mezi očkovanými. To jsem vám chtěl říct.

zdroj:

Přejít nahoru