Fiala řekl, jak vytvořit nad Ukrajinou bezletovou zónu

„Ukrajina potřebuje především dodávky zbraní. Lidé tam statečně bojují, ale proti obrovské převaze mají šanci jen tehdy, pokud jim západní státy dodají dostatek vybavení, jako jsou protitankové a protiletadlové střely. Mohou si sami vytvořit bezletovou zónu, pokud budou mít dostatek protiletadlových raket a vybavení,“ řekl po návratu z Ukrajiny.

Fiala také zdůraznil, že díky jeho návštěvě v Kyjevě si mohli s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským popovídat o tom, o čem se telefonuje obtížněji. Rozhovor byl podle něj o tom, že vojenská a humanitární podpora z Evropské unie přichází a bude pokračovat. Navíc šlo o vytvoření jakéhosi „úkrytu pro ruské vojáky, kteří se rozhodli nebojovat a složili zbraně“. Český premiér zároveň nastínil, jak by podle něj mohla skončit válka na Ukrajině.

„Putin je překvapen hrdinským odporem Ukrajinců i jednotou EU. Musíme nadále maximálně podporovat Ukrajince v jejich boji, uplatňovat sankce vůči Rusku a vyvíjet na něj tlak ve všech směrech. Pak dosáhneme mírového a diplomatického řešení situace… Cílem je, aby si Rusko a další agresoři příště všechno dobře rozmysleli,“ dodal český „stratég“.

Zdroj

Přejít nahoru