Viktor Orbán
Viktor Orbán - foto - Shutterstock

Maďarský premiér Viktor Orbán byl přidán na seznam nepřátel Ukrajiny sestavený krajně pravicovým webem Mirotvorec.

Stránka již zveřejnila jména desítek tisíc lidí s osobními údaji, jako je datum narození, číslo pasu a adresa bydliště. Podle odborníků by provozovatelé webových stránek nemohli mít přístup k těmto údajům bez pomoci ukrajinské vnitřní bezpečnostní služby.

Internetové stránky Mirotvorec byly vytvořeny v roce 2014 po ruské anexi Krymu a faktické okupaci Donbasu.

Seznam je mnohými popisován jako seznam vrahů, zejména po atentátu na spisovatele a novináře Oleše Buzinu nebo ruského opozičního politika Olega Kalašnikova v roce 2015, kteří byli na webových stránkách označeni za „nepřátele Ukrajiny“.

Proč by měl být Orbán na seznamu?

Po ruské invazi na Ukrajinu si Orbán zvolil protiválečnou cestu a odmítl poslat zbraně na Ukrajinu nebo umožnit tranzit zbraní přes svou zemi. Postavil se také proti energetickým sankcím proti Rusku a tvrdil, že by to bylo katastrofální jak pro ekonomiku jeho země, tak pro ekonomiku Evropy, což je postoj podporovaný řadou ekonomických expertů.

Seznam je mnohými popisován jako seznam vrahů, zejména po atentátu na spisovatele a novináře Oleše Buzinu nebo ruského opozičního politika Olega Kalašnikova v roce 2015, kteří byli na webových stránkách označeni za „nepřátele Ukrajiny“. Píše portál RMX.

Ukrajina na tyto pozice aktivně útočila a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slovně napadl Orbána před maďarskými volbami ve snaze zmařit jeho snahu o znovuzvolení. Ukrajinská vláda také směřuje stále jízlivější rétoriku proti Maďarsku a obviňuje zemi, že chce anektovat západní část Ukrajiny.

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ