Až přijde revoluce bez vůdce… Prvním cílem budou bílí lidé,“ řekl Malema v pořadu „Hard Talk“ na BBC.

„Násilí, ke kterému dojde v Jižní Africe, je způsobeno tím, že elita zmizí a chudí zchudnou. Proto se stane něco podobného arabskému jaru. To máme zaručeno,“ řekl Malema.

ARABSKÉ JARO

Arabské jaro byla série nepokojů, povstání a občanských válek, které začaly povstáním v Tunisku v prosinci 2010 a rozšířily se po celé severní Africe a na Středním východě během zimy a jara 2011.

Mimo jiné byl svržen Zine El Abidine Ben Ali v Tunisie, Muammar Kaddáfí v Libyi, Husní Mubarak v Egyptě a Ali Abdullah Saleh v Jemenu. Povstání a násilné nepokoje vypukly také v Bahrajnu, Sýrii, Alžírsku a Iráku, mimo jiné, a vedly k občanským válkám v Sýrii a Jemenu.

V loňském roce byla Jihoafrická republika zasažena násilnými nepokoji, které trvaly týden mezi 9. a 18. červencem a zanechaly 354 mrtvých a více než 3000 zatčených.

Nepokoje vypukly na protest proti tomu, že bývalý jihoafrický prezident Jacob Zuma byl odsouzen do vězení za pohrdání soudem, ale dalšími příčinami byla chudoba, nezaměstnanost a rasový antagonismus mezi černochy a Indy v zemi.

Bývalý jihoafrický prezident Thabo Mbeki také nedávno varoval před povstáním v Jižní Africe a kritizoval ANC, která vládne zemi od zrušení apartheidu, za to, že nedělá dost s velkou chudobou v zemi.

Julius Malema, jehož strana Bojovníci za ekonomickou svobodu získala v posledních volbách v roce 2019 11 procent hlasů, je jedním z nejsilnějších kritiků ANC, ale je také kontroverzní postavou odsouzenou za podněcování k rasové nenávisti vůči bílé menšině v zemi, a to i po zpěvu písně „Kill the Boer“.

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]