Ve vesnici Abonong v Plateau State, islámští nájedzníci vyzbroejni mačetami a puškami AK47 vyrabovali a zničili 95 domů, společně se zemědělskou půdou a třemi kostely. Zabili pastora Adama Gyunga Wurima a jeho ženu tím, že v domě zapálili požár, zatímco byla rodina uvnitř. Útočníci také zabili další dva vesničany a několik dalších zranili.

Útok, ke kterému došlo večer kolem 20:00, trval více než čtyři hodiny, než se na scéně konečne objevily bezpčnostní složky. Do té doby nájezdníci zničili většinu vesnic Abonong a Ziyat a ukradli cennosti, včetně elektroniky, matrací, jídla a hospodářských zvířat.

K incidentu došlo jen 24 hodin po dvoudenním mírovém summitu v Jos organizovaném Křesťanskou asociací v Nigérii na téma „Udržitelný mír a bezpečnosť v severní Nigérii jako všelék pro rozvoj“.

Místní právník, Dalyop Solomon Mwantiri, hovořil s jedním ze tří dětí pastora, které útok prežilo, protože bylo v době útroku na univerzitě v Jos a dozvědělo se o tom na faceboku.

„Když jsem zavolal kamarádovi, abych se dozvěděl, co se stalo, odpověď, kterou jsem dostal, byla velmi zničující,“ řekl mladík. „ Nemohl jsem uvěřit, že všichni moji rodinní příslušníci byli zapleteni do progromu. Když jsem dorazil domů, uviděl jsem mého tatínka a mladé sourozence spálené tak, že byli k nerozeznání“.

„Tři z nás, kteří zůstali, neví, co si počít, zvláště když jsme ještě studenti, kteří se nemají o koho opřít,“ uvedl.

Nathan Johnson, regionální manžer pro Afrika mezinárodního křesťanského znepokojení, vyjádřil údiv nad nečinností vlády v oblasti pokračujících meziregionálních konfliktů.

„Skutečnosť, že vláda umožňuje pokračující ničení vesnic a zabíjení občanů, ukazuje nedostatek péče nebo schopnosti.“ Řekl Johnson. „Pokud to bude pokračovat, bude muset dojít k mezinárodnímu zásahu, jinak se Nigérie může dostat do velké občanské války.“

VIDEO zde

(svobodnenoviny.eu, video: Facebook, foto: archiv)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]