Vladimir Putin_foto_Getty Images

Ruské síly nadále upevňují své pozice ve východních oblastech Donbasu na Ukrajině. Podle historika Jurije Felštinského existuje ještě jedna země, kterou Putin vždy chtěl dostat pod ruskou kontrolu a která by pro něj byla po Ukrajině dalším cílem.

Má to být Moldavsko, jehož součástí je Podněstří. Separatistický region má stovky kilometrů dlouhou hranici s Ukrajinou a je podporován Moskvou. Žádný z členských států OSN ji však neuznává, přestože Podněstří vyhlásilo nezávislost před více než 30 lety. Bývalý velvyslanec USA v Moldavsku James Pettit napsal, že tento bývalý sovětský stát by byl „extrémně zranitelný vůči ruské invazi“.

Právě na Podněstří poukazuje i historik Felštinskij. „V okamžiku, kdy Putin dosáhne Podněstří, začne válku v Moldavsku,“ řekl historik britskému webu Express. Zároveň odmítl myšlenku, že by se Putin spokojil s pouhým obsazením Donbasu nebo v současnosti okupovaných regionů, jako je například Cherson. V Podněstří je navíc podle něj „půda připravována již téměř deset let a ruské ‚mírové jednotky‘ jsou v oblasti od rozpadu Sovětského svazu“. Podle odhadů se počet ruských vojáků v oblasti pohybuje kolem dvou tisíc.

„V moldavském Podněstří žije přibližně 220 tisíc rusky mluvících lidí, kterým ruská vláda začala vydávat pasy. Poprvé s tím začali v roce 2014,“ upozornil Felštinský s tím, že právě tento region má být prvním krokem k postupu do zbytku Moldavska. „Pokud se Ukrajincům nepodaří Rusy zadržet, dostanou se do Podněstří a rozpoutají válku v Moldavsku, které je na seznamu. Vždycky na něm byla,“ poznamenal historik. Výsledek referenda z roku 2006 ukázal, že 97,2 % podněsterských voličů by se vyslovilo pro připojení k Rusku.

zdroj