Kilogram CNG stojí až 140 korun. Přesto lze odebírat plyn za podprůměrných 67,90 Kč/kg téměř u poloviny plniček

Téměř rok nazpět začátkem loňského října byla průměrná cena CNG asi 31 Kč/kg. Nejvyšší ceny tehdy dosahovaly 49,90 Kč/kg. Aktuální situace je diametrálně odlišná. Zatímco například v dubnu již byla cenová maxima na dvojnásobku – 99,90 Kč/kg –, v současnosti prodává několik plnicích stanic CNG dokonce za 139,90 Kč/kg. Průměrná cena kilogramu stlačeného zemního plynu je necelých 75 korun.

 

„Přepočteme-li rekordní cenu CNG z kilogramu na metr krychlový, což je ekvivalent jednoho litru benzínu, dostaneme hodnotu 99,93 Kč/m3. Je to tedy totéž, jako by litr benzínu stál 100 korun,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací i CNG karty.

 

Pod 50 Kč/kg se dá CNG sehnat jen na osmi stanicích a nejlevněji v Chomutově za 41,90 Kč/kg. Na necelé stovce plniček (z celkových více než 220) nicméně mohou firmy odebírat stlačený plyn za ceny výrazně podprůměrné.

 

„CNG karta od Axigonu, která je akceptována v sítích plnicích stanic innogy a E.ON, umožňuje firmám i živnostníkům odběr plynu bez závazků k minimálním odběrům. V současnosti je cena v celé této akceptační síti 67,90 Kč/kg. Přitom CNG za méně než 67 Kč/kg je aktuálně k dostání jen na 17 místech v Česku,“ říká Damir Duraković.

Přejít nahoru