Čas a pokrok sa nedajú zastaviť

Prvé hodinky boli vreckové a boli vyrobené okolo roku 1511. Boli celé zo železa a mali tvar podobný vajcu. Boli vyrobené z bronzu a mali len jednu hodinovú ručičku. Vďaka svojmu tvaru sú známe ako Norimberské vajce. Údajne ho zostrojil hodinár Peter Henlein. V tomto období však výrobca ešte nemal dostatočne veľké skúsenosti zo zliatinami kovov. Hodinky boli teda vyrobené celé zo železa, čomu zodpovedala aj ich váha. Oproti dnešným ľahkým hodinkám boli naozaj ťažké. V roku 1541 reformátor Jean Calvin zákazom nosenia ozdobných predmetov prinútil zlatníkov a iných klenotníkov, aby sa obrátili na iné umenie, na hodinárstvo. Koncom storočia získala Ženeva povesť vynikajúcich výrobcov hodiniek a v roku 1601 bol založený Cech hodinárov v Ženeve, prvý svojho druhu na svete. V roku 1722 sa vreckové hodinky začali prerábať na nosenie na zápästí, čím vznikli prvé náramkové hodinky. Od roku 1728 sa stále viac hodinárov zaoberalo vylepšovaním a inováciami hodinkových strojčekov. John Harrison vynašiel presný chronometrový stroj. Slovo chronometer môžeme dnes „preložiť“ ako presnosť. Tento stroj, aplikovaný do strojčekov náramkových hodiniek, je puncom maximálnej presnosti mechanických automatických hodiniek.

 

Včera a dnes

Hodinky dnes nie sú iba ukazovateľom času. Okrem praktického či ozdobného účelu sú doplnené ďalšími funkciami, ako je ukazovateľ dní v týždni, dátumu, ďalej kompasom, hĺbkomerom, výškomerom, stopkami, tachometrom, medzičasom a podobne. Hodinky už nie sú obyčajnou časomierou, ale nevyhnutnou súčasťou každého správneho muža. Dnes majú páni k dispozícii hodinky nie len s možnosťou zmeny farby, tónovanými zrkadlovými sklíčkami, hodinky inšpirované hazardnými hrami či klasické závodné hodinky s rýchlo upínacími remienkami z pravej kože, chronografom a zafírovým kryštálom odolným voči poškriabaniu. Pre špecifického klienta ponúka spoločnosť Trendihim dokonca hodinky vyrobené z obnoviteľného materiálu, či už ide o vegánsku kožu z jablkovej šupky alebo hodinky vyrobené z recyklovaného plastu.

 

Muž, pán, džentlmen

Náramkové hodinky boli veľmi dlho záležitosťou žien. Výrobcovia nedokázali osloviť mužov. No s príchodom prvej svetovej vojny sa to zmenilo. Vojaci sa potrebovali pri presunoch a manévroch orientovať v čase a vreckové hodinky boli na tieto účely veľmi nepraktické. Výroba hodiniek je pomerne náročná záležitosť a naozaj kvalitné hodinky majú vysoké výrobné náklady. V prestížnych značkách tak nachádzame hodinky za desaťtisíce, ktoré sa však vedia odvďačiť vysokou úrovňou a veľmi dlhou životnosťou. Takéto hodinky, takéto skvosty sa potom dedia z generácie na generáciu. Imidž, ktorý možno vyjadriť hodinkami, nie je zanedbateľný. Tak isto ako šaty alebo topánky, aj hodinky vyjadrujú štýl a úroveň majiteľa. Vyjadríte ho nielen modelom kvalitných a značkových hodiniek, ktoré spĺňajú funkciu časomerača, ale zároveň predstavujú štýlový doplnok moderného muža. Spolu so značkou si totiž zákazník kupuje tradíciu a kvalitu.