NASA postaví dálnice na Měsíci se silnicemi vyrobenými z měsíční půdy využívající sluneční světlo

Tvrdí se, že se plánuje výstavba “dálnic” na Měsíci s využitím slunečního světla k přeměně měsíční půdy na dlážděné silnice.

NASA doufá, že do dvou let vyšle na měsíční povrch první ženu a osobu jiné barvy pleti – před ambiciózním cílem vytvořit do roku 2030 základnu na Měsíci pro astronauty, kteří zde budou žít a pracovat.

Nový výzkum, publikovaný ve výzkumném časopise Nature, se zabývá možností výstavby silnic a přistávacích ploch, aby se zabránilo nutnosti přesouvat vybavení přes prašný měsíční terén. Odborníci se domnívají, že přišli s převratným řešením – pomocí slunečního světla roztavit měsíční půdu na pevnější hmotu, podobnou pozemským silnicím.

Měsíční prach v současné době způsobuje lunárním roverům řadu problémů, ucpává a poškozuje jejich přístroje, přičemž nedostatek gravitace znamená, že drobné granule se při narušení vznášejí a zůstávají ve vzduchu mnohem déle. Pokud by se problém podařilo vyřešit bez nutnosti přemísťování stavebních materiálů ze Země, bylo by to pro NASA významné úsporné opatření.

Výzkumníci z univerzity v německém Aalenu testovali svou teorii v experimentech s náhražkou lunární půdy vyvinutou Evropskou kosmickou agenturou. Použili vysoce výkonný laser k replikaci slunečního světla a byli schopni vytvořit “velké vzorky” a tyto vzorky by sloužily jako silnice a přistávací plochy, čímž by se odstranil problém s měsíčním prachem.

Takový výzkum je považován za životně důležitý pro pokročilý průzkum vesmíru v dlouhodobých misích, protože výroba na Měsíci se zdroji – známá jako výroba ve vesmíru (ISM) – je obrovskou úsporou času a peněz. Experimenty byly prováděny na Zemi, ale vědci uvedli, že simulovaly, jak by bylo možné dosáhnout podobného výsledku na Měsíci.

Přejít nahoru