Mladík zabránil loupeži v kavárně, Starbucks ho za to vyhodil

Starbucks propustil baristku pracující při studiu na zdravotnické škole, který hrdinně zkrotil zloděje poté, co sám dostal ránu pistolí.

Dvacetiletý Michael Harrison listu The Post řekl, že minulý měsíc obsluhoval drive-thru, když do jeho provozovny v centru St. Louis kolem poledne vstoupili dva maskovaní muži a všem řekli, aby si lehli na zem.

Jeden z útočníků mával něčím, co vypadalo jako pistole, a zhruba deset přítomných zaměstnanců a jeden zákazník si v hrůze lehli na břicho.

Mnozí z nich, jak řekl začínající zdravotník, strachy plakali.

Harrison uvedl, že s požadavky lupičů spolupracoval a pokusil se otevřít pokladnu, ale neměl manažerské oprávnění k přístupu k hotovosti.

Požádal svého nadřízeného, aby se zvedl ze země a pokladnu otevřel, ale zmrzlý manažer to odmítl.

Když jeden z mužů prohledával kapsy, jeho údajný komplic Joshua Noe udeřil Harrisona zezadu do hlavy pistolí. “V tu chvíli jsem si myslel, že mě zastřelí,” řekl barista listu The Post.

Jeden z Harrisonových spolupracovníků si všiml, že se část zbraně ulomila, a vycítil šanci, že zbraň je falešná.

Devin Jones-Ransom se poté začal s útočníky prát a Harrison mu přišel na pomoc.

Rvačka se přenesla ven a na pomoc bojujícím baristům přiskočil kolemjdoucí z nedalekého obchodu.

Když rvačka skončila, Noe zůstal nehybně ležet na zemi, zatímco komplic Marquise Porter-Doyle z místa činu utekl.

Přijíždějící policisté Porter-Doylea poblíž zadrželi a Noeho na místě zatkli.

Ohromení policisté poděkovali Harrisonovi a Jones-Ransomovi za jejich odvahu a posadili oba podezřelé do svých vozů.

Baristé byli poté na dva týdny postaveni mimo službu, zatímco představitelé Starbucksu incident vyšetřovali.

Oba mladí muži byli za své hrdinství pochváleni v místních médiích a oba se těšili, až se vrátí do práce.

“Ale o několik týdnů později mi zavolali,” řekl Harrison. “Jakmile média utichla. Řekli mi, že mi dávají výpověď. Byl jsem překvapený. Byl jsem rozrušený. Byl jsem zmatený.”

Společnost Harrisonovi a jeho spolupracovníkovi sdělila, že porušili firemní politiku, ale nebyla konkrétní, uvedl Harrisonův právník Ryan Krupp.

“Byli jsme hluboce znepokojeni, když jsme se dozvěděli o tomto děsivém incidentu,” uvedl mluvčí Starbucksu. “Bezpečnost partnerů je základem fungování našich prodejen a jsme velmi vděční, že naši partneři a zákazníci v této situaci nepřišli k větší újmě.

“V situacích, jako je tato, vedou naše školení a protokoly naše partnery k tomu, aby se podřídili a deeskalovali situaci, a to nejen kvůli své bezpečnosti, ale i kvůli bezpečnosti všech v prodejně.”

Společnost trvá na tom, že oba bývalí zaměstnanci neměli do dvou mužů zasahovat v takové míře, jak to udělali.

Harrison, který přišel o příjem, uvedl, že se nyní snaží zaplatit své účty a školné. “Ta práce mi pomáhala platit vysokou školu,” řekl. “Prostě tomu nerozumím. Myslel jsem si, že je to správná věc.”

Harrison listu The Post řekl, že rušnou provozovnu již několik měsíců sužovali neukáznění a agresivní zákazníci a on i další zaměstnanci si formálně stěžovali vedení.

Vzpomněl si na jeden incident, při kterém začal vyšinutý zákazník stříkat na krčící se zaměstnance z těžkých ocelových kanystrů.

“Lidé na nás neustále křičí a vyhrožují, že nás napadnou. Házeli po nás věci, snažili se k nám přijít,” řekl. “Ale nikdy se nic nestalo. Lidé kvůli tomu odešli z práce.”

Společnost toto tvrzení popřela a uvedla, že provozovna byla dočasně uzavřena kvůli zlepšení bezpečnosti – včetně toho, že zaměstnanci měli možnost uzamknout hlavní část provozovny a používat pouze drive-thru.

Nyní se podle Kruppa připravuje žaloba, která bude podána v příštích týdnech.

“Když přišli lupiči, můj klient jim vyhověl a snažil se otevřít pokladnu, když ho jeden z nich udeřil do hlavy,” řekl Krupp. “V tu chvíli jste v pozici, kdy se můžete bránit.”

Přejít nahoru