Četná videa z protestů PEGIDY o sobotním propuknutí násilností podle tvrzení pronášených aktivisty PEGIDY zjevně ukazují, že ty zápalné lahve vrhali „žurnalisté“, nikoliv protestující. Uprchlíci v Německu svými akcemi na Nový rok způsobili tyto nevole mezi obyvateli Německa. Původ zápalných lahví dosud nebyl přesvědčivě dokázán, avšak jejich používání způsobilo to, že německá pohotovostní policie tento pochod zastavila, když následně propukly násilnosti a policisté zakročili, použili i vodní dělo a nasadili slzný plny.

Uprchlíci v Německu způsobili masivní protesty PEGIDY, které se neobešly bez problémů

Videa sdílená na Facebooku, Twitteru a YouTube – shlédnutá za posledních pár dnů více než milionkrát – ukazují rozhněvaného muže mluvícího na protestu s policií, přičemž je kritizoval, že nechali policejní kordonem projít muže, jen proto, že měl novinářských průkaz, i když přeci viděli, že právě on ty zápalné lahve vrhal.

Než si policista vyžádal, že aby videozáznam byl ukončen, tak muž policistům řekl: „Hej, tohohle! Zastavte ho prosím a zjistěte jeho identitu. Ten právě hodil zápalný granát, ten, co jste ho právě nechali projít, oblečený do šedého kabátu… ten právě hodil zápalnou bombu a vy jste ho nechali projít, co se to tu děje? Co se to děje?

To tisk kolem hází ty zápalné bomby!

Další člověk mimo záběr, na toho policistu křičí: „To tisk kolem hází ty zápalné bomby!“ Druhé video ukazuje zápalnou bombu rozhořenou v policejní linii, která se tam zjevně objevila, aniž by ji tam před tím někdo hodil z prostoru protestujících.

Používání agentů provokatérů nebo policistů v civilu k podněcování násilnosti, aby měla policie záminku protesty zrušit, je v Německu dost kontroverzní. Mnozí z těch, co byli šokovaní ze zrušení sobotního protestu, si vzpomínali na případ z roku 2011, kdy se mírumilovný protest kolem staveniště neočekávaně zvrhl do násilností.

V té době poukazovali aktivisté, že ti, kdo ty násilnosti podnítili, měli všichni stejné boty v policejním provedení, a levicové berlínské noviny Die Tageszeitung dokonce citovaly anonymního policistu, který „narážel“ na použití „taktických provokatérů“.

Zatímco agresivní taktika policie a video údajně předvádějící špinavou hru při protestech obecně vzbudily značný zájem na sociálních médiích, tak německá mainstreamová média tuto kontroverzi ignorovala s tím, že pouze jediný magazín – Compact – o těchto obviněních referoval. Magazín uvedl: „Nebylo by to poprvé, kdy stát a konformní tisk takovéto události samy vyvolaly, aby mohly provádět nátlak na své politické oponenty.“

Foto: Shanti Hesse / Shutterstock.com

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Pur91wOWaBI&w=853&h=480]

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]