Německá kancléřka Angela Merkelová se snaží uklidnit situaci ohledně žaloby ze strany tureckého prezidenta Erdogana na německého komika, který v celostátní televizi před několika dny nechal odvysílat videoklip, zesměšňující tureckého prezidenta. Erdogan v této souvislosti požaduje okamžité potrestání Jana Böhmermanna. Německá kancléřka Merkelová však na hrozbu se strany prezidenta reaguje tak, že uprchlická krize svobodu slova neomezí. Ostrá reakce ze strany tureckého prezidenta staví podle agentury AP Merkelovou do nepříjemné situace.

Německá kancléřka Angela Merkelová reaguje na ostrá obvinění tureckého prezidenta Erdogana

Proč staví konflikt mezi Tureckem a Německem kancléřku do nepříjemné situace? Německá kancléřka Angela Merkelová totiž prosazuje evropsko-tureckou spolupráci, která si klade za cíl zmírnit toky žadatelů o azyl z blízkého východu do Evropy. Dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem také zavazuje Turecko k přijetí nelegálních žadatelů o azyl z blízkého východu a severní Afriky, kteří budou vyhoštěni z Evropské unie. Není tedy divu, že německá kancléřka hledá způsob, jak tento problém vyřešit v nejlepším zájmu obou stran.

Čtěte dále: Prezident Erdogan: Odstraňte to video nebo vám zruším internet!

Žádost ze strany Turecka na obvinění německého umělce však bude podle vyjádření německé kancléřky vyšetřeno mimořádně důkladně. Böhmermannovi, který ve svém videoklipu zpíval o tureckém prezidentovi jako o „profesionálním idiotovi“ tak hrozí pobyt ve vězení.

(KPa, ca.cz, kv.sk, Foto: Drop of Light / Shutterstock.com)