Mnozí z nás v této době vyjadřují obavy, že oficiálním údajům a běžným sdělením už nelze věřit. A to z dobrého důvodu: Profesor financí z University Chicago, který dělal interview pro Ambrosetti Forum, řekl, že při všem jde o zachování důvěryhodností a víry při „zmanipulované hře“. „Jestliže se lidem v televizi bude říkat dostatečně často, že ekonomika je stabilní, a trh je odrazem pravidel, pak lidé slepě podpoří vše, co FED udělá.“

Máme se obávat falšování televizního vysílání? Nový software dokáže měnit výrazy politiků živě v televizi

I když rčení „nevěř všemu/ničemu, co čteš“ a „důvěřuj, ale prověřuj“ jsou v tuto dobu možná aktuálnější než kdykoli jindy, následující video je absolutním šokem ve svém odhalení, jak hluboko může klam médií „v reálném čase“ ve skutečnosti zajít.

V nedávném dokumentu publikovaném Stanfordskou laboratoří Matthiase Niessnera  s názvem „Face to Face: Real-time Face Capture and Reenactment of RGB Videos“ („Z tváře na tvář: Snímání a přenášení výrazu tváře v reálném čase“) autoři ukazují, jak znepokojivě snadné je vzít náhradního herce a s použitím obvyklých dostupných nástrojů přehrát jeho tvář, a vytvořit iluzi, že mluví někdo jiný, zejména slavný a důležitý. Ještě více znepokojující je, že k vytvoření „mluvícího klonu“ není potřeba žádného sofistikovaného vybavení – stačí běžná webkamera a nějaký software, a to je vše, co je třeba k vytvoření velké smyslové manipulace.

(KPa, pz.cz, Foto: Youtube)

Komentáře