Americký superradar z tichooceánského atolu Kwajalein se může octnout v norské provincii Finnmark hraničící s Ruskem, informuje televizní kanál NRK. Bývalý analytik CIA Allen Thomson již dříve uvedl, že radar GBR-P, který se nyní nachází na Marshallových ostrovech, může být přemístěn do města Vardo na severu Norska, kde se od roku 1999 nachází radar Globus II. Globus II slouží k monitorování kosmického odpadu a, podle oficiálních informací, není určen pro odhalování mezikontinentálních raket.

NATO se snaží zastrašit Rusko od případné vojenské agrese a posouvá protivzdušnou obranu do Norska

„Mně to připadá plně reálné, že se nyní jedná o přemístění GBR-P z atolu Kwajalein. Je pravděpodobné, že jeho přemístění bude stát méně peněz než stavba nového radaru,“ řekl Allen Thomson.

Radar GBR-P (Ground Based Prototype) v Tichém oceánu se v úzkém režimu využívá v americkém systému protiraketové obrany. V rámci plánu rozmístění systému protiraketové obrany v Evropě, který se realizoval během prezidentství George Bushe mladšího, měl být radar umístěn v Česku. Později ale byl tento nápad zamítnut.

Rozmístění elementů americké protiraketové obrany v Evropě se nejednou stávalo příčinou ochlazení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, připomíná Norwegian Broadcasting Corporation (NRK). Ruští představitelé rovněž nejednou vyjadřovali pochyby o opravdových cílech radaru v Vardo.

Systém Globus budí obavy nejen v Rusku. Čelný norský vojenský expert na vojenské právo Arne Willy Dahl  řekl, že umístění radaru pouze 200 metrů od obytných domů může v rozporu se  Ženevskými úmluvami.

Ženevské úmluvy zakazují rozmísťovat vojenské zbraně blízko hustě obydlených oblastí. A pokud nová stanice dokáže sledovat odpaly balistických raket a díky tomu, třeba i teoreticky, pomáhat ozbrojeným silám v případě vojenského konfliktu, je nutné ji považovat za objekt vojenské infrastruktury.

  Bude Slovensko financovat uprchlíky ze státních pokladen?

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře