Hroutí se Evropská unie? Velká Británie odstartovala ve včerejších hodinách veřejné referendum o vystoupení z EU, po kterém následně oznámilo italské hnutí MoVimento 5 Stelle, že chce také uspořádat referendum o euru. Společná měna Itálii škodí, občané by měli rozhodnout, jestli chtějí jiné politické směrování, uvádějí tamější média, jenž se odvolávají na prohlášení výše zmíněného hnutí. Italská protestní strana MoVimento 5 Stelle, která je povzbuzena vítězstvím v nedávných volbách, tak vycítila příležitost v souvislosti s veřejným referendem ve Velké Británii o vystoupení z EU a snaží se o uspořádání referenda, zda by měla Itálie setrvat v eurozóně či nikoliv.

Hrozí rozpad EU? Po Velké Británii chtějí už i v Itálii uspořádat veřejné referendum o vystoupení země z unie

Už jen fakt, že Velká Británie brzy rozhodne o jejím případném odloučení od Evropské unie poukazuje, že je Evropská unie poškozena, uvedl víceprezident poslanecké sněmovny v italském parlamentě, Luigi Di Maio. Itálie by proto měla přehodnotit svoje vztahy s EU a dodal: „Chceme referendum o euru“.

Čtěte dále: Rána pro Brusel: Podporovatelé Brexitu mají už 20 procent náskok

Euro v dnešní podobě nefunguje, tvrdí italský politik Di Maio. Strana již podala návrh na zavedení takzvaného druhého eura, jenž bude náhradní verze současné měny, která v Itálii způsobuje značné ekonomické problémy.

(KPa, ca.cz, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře