Nemecká kancelárka povedala, že nemecké bezpečnostné zložky „urobia všetko, čo bude v ich silách, aby ochránili bezpečnosť a slobodu všetkých ľudí v Nemecku“.

Nemecko smúti za obeťami piatkovej streľby v Mníchove a s ich rodinami a priateľmi “zdieľa bolesť”. Uviedla to dnes po zasadnutí spolkového bezpečnostného kabinetu nemecká kancelárka Angela Merkelová, citovala ju agentúra DPA.

Merkelová sa dnes prvýkrát verejne vyjadrila k streľbe, pri ktorej v piatok v Mníchove zahynulo desať ľudí vrátane 18-ročného útočníka – Nemca iránskeho pôvodu. Ďalších 27 ľudí utrpelo zranenia.

Merkelová podľa agentúry AP ďalej povedala, že nemecké bezpečnostné zložky “urobia všetko, čo bude v ich silách, aby ochránili bezpečnosť a slobodu všetkých ľudí v Nemecku”, kde došlo v priebehu jedného týždňa už k dvom smrtiacim útokom.

Na adresu pondelňajšieho útoku v regionálnom vlaku a piatkovej streľby v Mníchove, Merkelová uviedla, že oba incidenty sa odohrali na miestach, na ktorých “mohol byť ktokoľvek z nás”. Ľudia sú podľa jej slov v kombinácii s minulotýždňovým útokom vo francúzskom meste Nice čoraz ustráchanejší.

“Takýto večer a takúto noc je ťažké zniesť… a ešte ťažšie je to znášať, keďže sme v priebehu pár dní zažili toľko hrozných správ,” dodala kancelárka.

Nemecká polícia po dnešnej prehliadke izby a bytu mladíka, ktorý v piatok spáchal ozbrojený útok v obchodnom stredisku Olympia, vylúčila jeho spojenie s extrémistickou organizáciu Islamský štát. Domnieva sa však, že útočník mohol byť inšpirovaný masakrom, ktorý pred piatimi rokmi spáchal v Nórsku Anders Behring Breivik.

(KPa, kv.sk, Foto: 360b / Shutterstock.com)