Kvóty skritizoval aj Kaliňák. Zmysel podľa neho má ochrana hraníc na balkánskej trase a je potrebné zlepšiť ochranu hraníc v Stredomorí. S tým súhlasil aj rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka.

Povinné kvóty sa ukázali ako nefunkčné, zo 160.000 migrantov sa podarilo rozdeliť len niekoľko tisíc ľudí, vyhlásil dnes český minister vnútra Milan Chovanec. Súhlasil s ním nielen jeho slovenský náprotivok Robert Kaliňák, ale aj šéf rakúskeho rezortu vnútra Wolfgang Sobotka. Politici to povedali na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní Salzburského fóra.

“Deklarovali sme, že systém povinných kvót je systémom, ktorý je pre nás nefunkčný. Ukázal sa ako nefunkčný, zo 160.000 ľudí je rozdelených iba niekoľko tisíc migrantov,” uviedol Chovanec. Dodal, že Česko je ochotné pomáhať dobrovoľne tým, že bude posielať policajtov tam, kde sú potrební.

Kvóty skritizoval aj Kaliňák. Zmysel podľa neho má ochrana hraníc na balkánskej trase a je potrebné zlepšiť ochranu hraníc v Stredomorí. S tým súhlasil aj rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka. Migračnú vlnu prirovnal k ekonomickej kríze, rozdiel je podľa neho v tom, že “emocionálne sa migračná kríza viac dotýka obyvateľov”.

Hlavnými bodmi programu druhého a záverečného dňa Salzburského fóra boli výmena informácií v boji proti terorizmu, nelegálna migrácia a cezhraničná spolupráca pri pátraní po nezvestných deťoch.

Salzburské fórum zriadili v roku 2001 ako platformu pre dialóg Rakúska s krajinami strednej a východnej Európy s dôrazom na problematiku spolupráce na policajnej úrovni, a to v oblasti ilegálnej migrácie či koordinácie azylových procedúr. Schôdzky v podobnom formáte majú už niekoľkoročnú tradíciu.

(KPa, kv.sk, Foto: Giannis Papanikos / Shutterstock.com)

Komentáře