Z čínskeho ministerstva zahraničia vychádza vyhlásenie, že Peking sa môže ujať pochodne globálneho vodcu, alebo ho k tomu donútia okolnosti, keď sa Trump sústredí na domáce záležitosti.

“Ak niekto povedal, že Čína zohráva vedúcu úlohu vo svete, povedal by som, že to nie Čína sa rúti do popredia, ale skôr frontruneri ustúpili, zanechajúc miesto pre Čínu,” vyhlásil podľa agentúry Reuters generálny riaditeľ oddelenia medzinárodnej ekonómie na čínskom ministerstve zahraničia Zhang Jun s tým, že “ak Čína bude nútená zohrávať vedúcu úlohu, bude aj odhodlaná plniť ju”.

Toto vyjadrenie súvisí tiež s prejavom čínskeho prezidenta Si-Ťin Pchinga na Svetovom ekonomickom fóre v Davose minulý týždeň, kedy obhajoval výhody globalizácie a hovoril o nebezpečenstvách izolacionizmu, ktoré kritici nachádzajú v tom, ak sa prezident USA Donald Trump bude skutočne držať svojho hesla “America first”, ktoré viackrát opakoval vo svojom inauguračnom príhovore.

Čínsky prezident tiež povedal, že jeho krajina nebude používať devalváciu meny ako nástroj na získanie doplňujúcich výhod nad ostatnými krajinami, čím reagoval na Trumpove obvinenia z nekalej súťaže.

Zhang si myslí, že potenciálna obchodná vojna medzi USA a Čínou by poškodila americkú ekonomiku a zabránila by Trumpovi dosiahnuť svoj ambiciózny cieľ 4 % rastu. “Obchodná vojna alebo vojna výmenných kurzov nebude výhodná pre ktorúkoľvek krajinu,” poznamenal tiež a dodal, že Čína dúfa, že Washington a Západ budú “ešte viac prispievať k svetovému hospodárskemu oživeniu.”

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]