Umístění 4.000 amerických vojáků s vojenskou technikou v Polsku s sebou nese „politické napětí“ a je „provokací“ vůči Rusku, uvedl premiér Brandenburgu Dietmar Woidke.

Podle deníku Der Tagesspiegel, jeho „proruskou“ politiku aktivně podporovuje německá levice a opoziční strana Alternativa pro Německo.

Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou „zneklidněny“ prohlášeními premiéra Brandenburgu, sociálního demokrata Dietmara Woidke o umístění 4.000 amerických vojáků a vojenské techniky v Polsku, s průjezdem přes Brandenburg, píše novinář Der Tagesspiegel Alexander Fröhlich.

Po Woidkeho prohlášení se rozpoutala zanícená veřejná diskuse, proti se postavila CDU a část SPD, na druhé straně německá levice provedla řadu protestních shromáždění proti americkému vojenskému konvoji. Protesty rovněž podpořila strana Alternativa pro Německo (AfD), upozornil autor materiálu. Podle vůdce AfD v Braniborsku Alexandera Gaulanda „Rusko neučinilo žádné verbální hrozby vůči Polsku nebo v pobaltským zemím“.

„Sociální demokraté vždy měli zvláštní vztah s Moskvou,“ tvrdí Fröhlich. Například bývalý šéf Braniburska, sociální demokrat Matthias Platzeck stále zastává funkci předsedy rusko-německého fóra a pravidelně vyvolává otazníky svými proruskými komentáři, píše na závěr Der Tagesspiegel.

Ovšem Woidke není první, který je za svůj postoj kritizován německou vládnoucí pravicí CDU/CSU a tiskem. Na hlavu ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeirera svého času spadla celá pavlač za to, že zapochyboval o demontrativním vojenském cvičení NATO v Polsku pod názvem Anakonda a označil to, ze neúčelné „řinčení zbraněmi“.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]