Černý balzám používán amiši je přírodní prostředek na různá kožní onemocnění složený z více léčivých surovin jako jsou zdravé oleje, včelí vosk či aktivní uhlí.

Hlavní aktivní složku tvoří právě aktivní uhlí, které se v lidové medicíně používá již dlouhou dobu na ošetřování kožních problémů. Pokožka se s ním hojí mnohem rychleji.
Co všechno balzám léčí

Náš balzám je možné použít k léčbě lehkých kožních poranění jako jsou mírné popáleniny, svědění a odstraňování toxinů.

Je výborný i na pupínky, vyrážky nebo malé vřídky, protože vytáhne hnis směrem nahoru k pokožce a umožňuje jejich rychlejší hojení.

Zde bychom rádi upozornili, že slovní spojení „černý balzám“ nebo „černá mast“ se někdy používá i pro označení poměrně agresivní masti na léčbu rakoviny, která může být dost nebezpečná (způsobuje popáleniny či dokonce díry do pokožky).

Černý balzám, o kterém mluvíme v tomto článku, je úplně něco jiného. Je absolutně bezpečný, nedráždivý a můžete jej bez obav používat.

Teď se už ale pojďme podívat jak si tento léčivý černý balzám vyrobíte.

Ingredience

Na jeho přípravu budete potřebovat následující suroviny:

 • ricinový olej (1 dcl) – protizánětlivý, zvlhčuje pokožku, snižuje akné
 • kokosový olej (1 dcl) – protizánětlivý, hydratační, antibakteriální, antiseptický, stimuluje rychlejší hojení pokožky
 • aktivní černé uhlí (3 čajové lžičky) – vytahuje toxiny z těla, snižuje svědění a píchání u poštípání hmyzem
 • bentonitový jíl (3 čajové lžičky) – podobné přínosy jako aktivní černé uhlí, zajišťuje aby balzám nebyl příliš mastný
 • včelí vosk (2 čajové lžičky)
 • měsíčkový éterický olej (10 kapek) – protizánětlivý, hydratační, antibakteriální, stimuluje rychlejší hojení pokožky

Příprava a užívání

1. Vezměte velkou misku a smíchejte v ní bentonitový jíl s aktivním uhlím a oleji.

2. V hrnci s dvojitým dnem roztavte včelí vosk. Pokud takový hrnec nemáte, položte skleněnou misku nad hrnec s teplou vodou a vosk se roztaví v té skleněné misce.

3. Smíchejte včelí vosk s ostatními surovinami, směs přelijte do skleněné uzavíratelné nádoby a nechte vychladnout v chladničce.

4. Ujistěte se, že balzám bude vždy vzduchotěsně uzavřen, abyste udrželi jeho čerstvost a účinnost. Držte ho také mimo slunečního světla. Takto by vám měl vydržet několik týdnů.

Balzám aplikujte podle potřeby na problémová místa na pokožce až dokud se vyléčí.

Závěr

Černý léčivý balzám je úžasný přírodní lék, který pochází od amišské komunity. Ta se už po staletí snaží žít tradičním způsobem života a od svých zásad neustupuje ani v současnosti.

Nikdy si ho však nezaměňujte s kontroverzní černou mastí proti rakovině, která obsahuje dráždivé ingredience jako například krvavý kořen či echarotika a může vážně poškodit pokožku.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: AM)

RSS Protext – kultura

 • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
  Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
 • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
  Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
 • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
  Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]