Ako informoval hovorca maďarskej vlády, druhá línia plota sa začína stavať na južných hraniciach so Srbskom.

Agentúra Reuters podotýka, že takýto krok môže zvýšiť kritiku od niektorých partnerov Európskej únie. No vláda premiéra Viktora Orbána sa domnieva, že migrácia je jednou z najväčších hrozieb pre status quo v EÚ.

Konštrukcia z ostnatého drôtu je už na svojom mieste od roku 2015, kedy Maďarsko bolo nútené postaviť ju kvôli prílevu migrantov. Druhá bariéra by podľa vyjadrenia mala efektívnejšie zadržiavať prisťahovalcov a skúmať ich žiadosti o azyl. Pohraničné hliadky totiž naďalej monitorujú stovky ilegálnych hraničných vstupov za deň a vracajú späť desiatky prisťahovalcov, ktorým sa podarí prejsť.

Stĺpiky pre druhú hraničnú bariéru už stoja v blízkosti hraničnej stanice Kelebia a potrebný materiál bol tiež odoslaný aj na iné pohraničné miesta.

Vedúci Orbánovej vládnej kancelárie János Lazar minulý týždeň povedal, že vláda k tomu vyčlenila 38 miliárd forintov (v prepočte okolo 130 miliónov USD). Druhý hraničný plot bude zatiaľ iba na hranici so Srbskom a stavať sa začne, akonáhle tomu počasie dovolí, takže na konci jari by mal už stáť.

“Maďarsko bolo medzi prvými, kto si ctil pravidlá EÚ v ochrane schengenských hraníc, zastavovať, registrovať a oddeľovať utečencov od ekonomických migrantov,” dodáva vo vyhlásení maďarská vláda.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]