Najočakávanejšie voľby roku 2017 sa nezadržateľne blížia. Prezidentské voľby vo Francúzsku sú naplánované 23. apríla – prvé kolo a 7. mája – druhé kolo. Jedna z favoritiek, Marine Le Penová, preto nič nenecháva na poslednú chvíľu a verejnosti predstavila svoj “Boží plán” pozostavajúci zo 144 bodov programu. Medzi hlavné body patrí napríklad vystúpenie Francúzska z Európskej únie, zrušenie eura, zlikvidovanie islamistov a obmedzenie migrácie.

Prečo práve 144 bodov programu? “Pretože Boh stvoril svet za 144 hodín,” povedala Le Penová redaktorovi. Program tejto šéfky Národneho frontu preto dostal prívlastok “Boží plán”. Informoval o tom portál Reflex.

Hlavné heslo Marine Le Penovej “Francúzsko vždy na prvom mieste” sa nie náhodou podobá na predvolebné heslo amerického prezidenta Donalda Trumpa. Minimálne v otázke migrácie sa totiž programy týchto dvoch politikov takmer úplne zhodujú.

Le Penová má preto vo svojom programe body, ktorými chce nariadiť ďalšie obmedzenia pre moslimských imigrantov. Jedným z nich je napríklad rozšírenie zákazu nosenia buriek nielen na školy a verejné budovy ako je tomu v súčasnosti, ale aj na všetky verejné miesta.

Kandidátka na prezidenta Francúzska vo svojom programe predstavila aj riešenia v súvislosti s Európskou úniou. Tá už totiž podľa nej neslúži tomu, kvôli čomu bola pôvodne založená, ale rozširuje naďalej kompetencie do Bruselu. Le Penová chce preto prejednať členstvo Francúzska v EÚ. Veľké nádeje do reformovania Európskej únie nedáva, preto je veľmi reálne referendum o vystúpení z tohto Európskeho spolku.

Le Penová chce taktiež zrušiť súčasnú menu euro a vrátiť sa opäť ku franku. Presadila by tiež nové zákony o migrácii, aby výhody prednostne využívali predovšetkým Francúzi. Napríklad deti ilegálnych imigrantov by stratili právo na bezplatné školy. Počet nových imigrantov by bol obmedzený len na 10 tisíc ročne.

  Defence One: USA se rozhodly zbavit raket Tomahawk!

Cudzí štátny príslušník, ktorý sa dopustí zločinu, má byť podľa Le Penovej automaticky deportovaný z krajiny. Nemá totiž “zaberať” miesto vo väzniciach, ktoré sú platené francúzskymi daňovými poplatníkmi.

Marine Le Penová je považovaná za jednu z hlavných favoritov prezidentských volieb. Všetky prieskumy ukazujú, že v prvom kole s prehľadom zvíťazí. V druhom kole to už však nebude mať také jednoduché, keďže sa výber kandidátov zúži na dvoch a štandardní politici s heslom “všetci proti Le Penovej” budú mobilizovať svojich voličov. Prieskumy preto v druhom kole Le Penovej nedávajú veľké šance. To však platilo aj v prípade amerických prezidentských volieb, až sa nakoniec ukázalo, že prieskumy sa veľmi mýlili.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře