Ukrajinský prezident Petro Porošenko řekl, že dlouhotrvající železniční blokáda Donbasu bude mít pro zemi negativní důsledky.

Separatisté na východní Ukrajině ovládají spojovací železniční tratě, proto jsou ochromeny veškeré druhy obchodu.

Kvůli nedostatku uhlí v elektrárnách, by mohlo dojít během několika týdnů k black outu na celé Ukrajině. Kyjevská vláda proto oznámila výjimečný stav v energetice.

Ale prezident vysvětlil, že vše není jenom důsledkem blokády. Porošenko zdůraznil, že jde o kovoprůmysl, který je v příhraničních oblastech Donbasu. Tři sta tisíc lidí může tedy skončit na ulici a stát bude tratit na příjmech dvě miliardy dolarů. To vše se objeví na kurzu hřivny velmi negativně, dodal.

Dobrým ukazatelem vážnosti situace je, že se opět ve čtvrtek konalo zasedání Rady pro národní bezpečnost vzhledem k železniční blokádě. Jedním z témat bylo také plánování, kde pozastavit centrální zásobování teplem v důsledku nedostatku surovin.

Denisz Pusilin, zástupce Doněcké republiky v Minsku řekl, že Kyjev může eliminovat blokáda Donbasui, ale prakticky má předem svázané ruce.

„Demonstrace v Kyjevě se mohou stát masovými k výročí majdanského převratu. Nacionalisté požadují vládní místa a blokádou se snaží ovlivňovat vládu,“ je přesvědčen Pusilin.

Ukrajina je největším odběratelem uhlí z Donbasu a je závislá na uhlí dodávané z oblastí Donbasu, které mají pod kontrolou horníci. A právě odtud Ukrajina potřebuje uhlí své tepelné elektrárny.

Vzhledem k blokádě železničních tratí Kyjev ve středu nařídil výjimečný stav v odvětví energetiky.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]