Sergej Šojgu: Západ přináší pouze anarchii a chaos

Sergej Šojgu, ruský minister obrany sa včera na portáli politikus veľmi otvorene vyjadril na adresu západných partnerov. Minister obrany RF na II. Všeruskom mládežníckom fóre, ktorý usporiadala MGIMO (Московский государственный институт международных отношений) – Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov uviedol, čo je potrebné urobiť, aby sa zabezpečili záujmy Ruska.

Na fóre sa prerokovávali rôzne politické témy. Sergej Šojgu uviedol, že Západ sa stále snaží za každú cenu dominovať, na úkor iných štátov. Podľa jeho slov medzinárodný chaos je dielom USA a Západu. Sergej Šojgu uviedol, že vzťahy medzi krajinami vo svete sú čoraz napätejšie a zostruje sa boj o suroviny i kontrolu nad transportnými tepnami a medzinárodným obchodom.

Pokusy USA a Západu zmraziť snahy o vytvorenie nového a spravodlivejšieho svetového poriadku sú zrejmé a viditeľné. USA a Západ pokračujú v snahách o rozširovanie chaosu a anarchie, aby mohli ľahšie ovládnuť krajiny s dôležitými zdrojmi a nerastným bohatstvom. Chaos a destabilizáciu využíval Západ aj v Sýrii a na Ukrajine

Jediné čo drží Západ na uzde je strach z vojenskej sily Ruska, Číny a ich spojencov. Moskva a Peking úzko spolupracujú vo vojensko-technologickej i ekonomickej sfére, k rusko-čínskemu tandemu sa pridáva čoraz viacej krajín vo svete. Čína kúpila od Ruska komplexy protivzdušnej obrany S-400 mnohofunkčné stíhače SU-35 a takisto taktické a balistické rakety. Rusko predáva svoje zbrane do Iránu, Venezuely, Južnej Afriky, Alžírsko, Indie, Pakistanu. Ruské zbrane sú garantom bezpečnosti jednotlivých krajín, rovnako ako ruská zahraničná politika.

Vzťahy s európskymi krajinami a Ruskom sa narušili v roku 2014, kedy Západ podporil násilný a nedemokratický prevrat na Ukrajine. Rusofóbia aj naďalej pretrváva v myslení a postojoch západných politikov, ktorí neustále obviňujú Rusko z porušovania medzinárodných dohôd a existujúceho svetového poriadku.

Rusko si na dvojtvárnosť západných partnerov zvyklo, zvýšilo svoju bojaschopnosť a ekonomickú bezpečnosť. Dnes ruská armáda dokáže nielen odraziť ľubovolného agresora, ale dokáže ho aj zničiť, Rusko navyše vydržalo ekonomický úder Západu. Západní partneri sú si vedomí skutočnosti, že Rusko nie je v žiadnom prípade obeťou a korisťou. Momentálne si niektorí západní partneri zvykajú na skutočnosť, že Rusko už nenechá so sebou manipulovať.

Počas stretnutia na II. Všeruskom mládežníckom fóre sa Sergej Šojgu vyjadril aj na adresu britského ministra obrany Michaela Fallona, ktorý vyhlásil, že Západ si neželá, aby ruský medveď pchal svoje laby do Líbye. Informáciu o Šojgovej reakcii na Fallonove slová priniesol tiež server politikus.

Sergejovi Šojgu a ruským politikom je ľahostajné, čo si želajú Michael Fallon a ďalší “západní partneri”. Posledne keď Západ a Obamova administratíva pchali svoje paprče do Líbye, prinieslo to so sebou nedemokratické lynčovanie Kaddáfiho a rozvrat tejto prosperujúcej severoafrickej krajiny. Fallon bude musieť pochopiť, že Rusko razantne obnovuje svoje pozície v globálnej politike.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu pokračoval aj ďalej. Podľa neho “v západnej zoologickej záhrade ešte nedorástol taký zver, ktorý by dokázal konkurovať ruskému medveďovi”. Tému zo života zvierat potom ruský minister elegantne zakončil: “Čo majú Briti v erbe? Leva. Existuje taká ľudová múdrosť, ktorá hovorí, že všetky levy sú mačkovité šelmy, ale netreba zabúdať, že nie všetky mačkovité šelmy sú aj levy”.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru