Waszczykowski: Teď je zřejmé, že v současné EU udává tón Německo

Šéf poľskej diplomacie Witold Waszczykowski po neúspešnom pokuse Varšavy znemožniť znovuzvolenie Donalda Tuska do čela Európskej rady alebo zabrániť dnes hlasovaniu o tejto otázke namieril kritiku do susedného Nemecka.

Podľa jeho slov je teraz zrejmé, že práve Berlín udáva tón v súčasnej Európskej únii, pričom sa treba pozastaviť nad tvrdým spôsobom, akým presadzuje svoju politiku.

Minister zahraničných vecí v kabinete premiérky Beaty Szydlovej, ktorá dnes v Bruseli zotrvala na stanovisku, že bez súhlasu Poľska nemôže summit prijať žiadne rozhodnutie, avšak zostala s výhradami voči svojmu predchodcovi vo funkcii poľského premiéra osamotená, uviedol, že na celej konfigurácii sa nič nezmení. Varšava sa totiž v uplynulých 30 mesiacoch nedočkala žiadnej pomoci od Tuska a nemôže s ňou rátať ani naďalej, vyplynulo z diplomatových slov.

Podľa informácií zdrojov z dejiska summitu, na ktoré sa odvoláva spravodajská stanica TVN24, k hlasovaniu o osobe predsedu Európskej rady prakticky nedošlo. Predseda vlády úradujúcej predsedníckej krajiny Únie – Malty – Joseph Muscat, totiž krátko po tom, čo rokovaciu sieň opustil Tusk, oslovil kolegov, či niekto má námietky voči znovuzvoleniu doterajšieho predsedu Európskej rady. Jediným, kto zdvihol ruku, bola následne poľská premiérka, ktorá si už skôr ako jediná vzala slovo. Tusk sa tak po chvíli mohol vrátiť do rokovacej siene a hlasovanie o jeho budúcnosti už fakticky nebolo potrebné, informovala TVN24.

Samotný Tusk, ktorý prostredníctvom sociálnych sietí vyjadril poďakovanie všetkým svojim stúpencom, sa neskôr nechal počuť, že osobitne ďakuje za obrovský prejav solidarity, ktorá pre neho osobne vždy bola mimoriadne dôležitá, a to rovnako tak v súkromí, ako aj v politike. Aj keď si uvedomuje možný paradox v tom, čo hovorí, rozhodnutie kolegov vníma ako prejav jednoty a mieni spolupracovať so všetkými bez výnimky, pretože sa cíti oddaný zjednotenej Európe. Poľský expremiér súčasne prisľúbil, že nesklame očakávania a vyzval: Dajme sa do práce.

Vo Varšave vyvolalo potvrdenie Tuska na čele Európskej rady veľkú radosť jeho niekdajších straníckych kolegov z medzičasom opozičnej Občianskej platformy (PO), ale aj niektorých iných opozičných politikov, a zároveň nesúhlasné, niekedy až hrdinské vyjadrenia plné obdivu k postupu premiérky a šéfa diplomacie z radov vládnej strany Právo a spravodlivosť.

Jej líder, bývalý poľský premiér Jaroslaw Kaczyňski na tlačovej konferencii v priestoroch Sejmu vo Varšave večer povedal, že z dlhodobého hľadiska sa postup Poľska, ktoré ukázalo, že má vlastný názor a nebojí sa postaviť zoči-voči všetkým, vyplatí. Netajil rozčarovanie nad postupom maďarského premiéra Viktora Orbána, avšak dodal, že si uvedomuje, akému tlaku čelil. Na margo Tuska zazneli z jeho úst už opakovane kritické pripomienky obohatené tentoraz i o konštatovanie, že už nebude môcť pôsobiť vo farbách poľskej trikolóry, pretože stratil lojalitu k vlastnej krajine.

(KPa, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru