Nemecké mesto Freiberg poslalo účet za náklady na integráciu utečencov kancelárke Merkelovej.

Saské mesto Freiberg poslalo účet za integráciu utečencov spolkovej kancelárke – a hovorí o tom iba so Saskou štátnou vládou. Rokovania sú naplánované na koniec tohto mesiaca, oznámil hovorca drážďanského štátu pre “Free Press” v stredu. Freibergský starosta Sven Krüger (SPD) poslal kancelárke Angele Merkelovej (CDU) faktúru na sumu 736 200 eur. To podľa jeho informácií predstavuje náklady na integráciu 1700 utečencov v minulom roku.

V online rozhovore pre portál Focus Krüger povedal: “Kancelárka opakovane sľúbila, že nedôjde k zvyšovaniu daní ani k nárastu dlhu kvôli utečeneckej kríze a že rozpočty obcí nebudú znášať žiadne dodatočné náklady nad rámec rozpočty. Chcel som jej to pripomenúť.”

Freiberg je jednou z tých obcí, ktoré dostali najviac utečencov. “V súčasnej dobe tu žije 1.700 žiadateľov o azyl a utečencov – ekvivalent štyroch percent našej populácie. Celoštátny priemer je len jedno percento,” hovorí starosta.

“Nejde mi len o Freiberg alebo o peniaze, ale predovšetkým o konečne poctivú verejnú diskusiu o tejto vysokej záťaži vna obce,” povedal Kruger v rozhovore.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře