Štátna prokuratúra je zalarmovaná a sťažuje sa na preťaženie pre stále viac procesov s islamistami.

Nemecký spravodajský magazín „Spiegel“ napísal:

„Do Nemecka prišlo počas utečeneckej krízy prišlo od r. 2015 do Nemecka pravdepodobne niekoľko tisíc bojovníkov Talibanu z Afganistanu.“

Informoval o tom Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) nemecké bezpečnostné zložky. Spolkový generálny prokurátor vyšetruje teraz viac ako 70 prípadov, šesť mužov je už vo vyšetrovacej väzbe. Procesy proti rôznym Afgancom sa majú začať v najbližšej dobe.

Podľa magazínu „Spiegel“ u štvormiestneho počtu utečencov je podozrenie, že ide o bývalých bojovníkov Talibanu. Počas azylového konania sa títo muži sami prezradili. Je nejasné, či sú ich údaje pravdivé, pretože mnohí možno dúfali v lepšiu perspektívu povolenia pobytu, ak sa budú vydávať za členov Talibanu.

Vyšetrovatelia teraz vedú početné procesy s údajnými bojovníkmi Talibanu pre obvinenie z teroru, a popri tom prebiehajú aj procesy s údajnými členmi IS. Štátna prokuratúra je zalarmovaná a sťažuje sa na preťaženie pre stále viac procesov s islamistami.

Počet podozrivých utečencov vyšší o 52,7 percent

Najnovšia štatistika kriminality v Nemecku skrýva politickú výbušninu. Počet prisťahovalcov podozrivých z kriminálnej činnosti vzrástol v porovnaní s predošlým rokom o viac ako 50 percent. Informujú o tom noviny „Welt“.

Policajná štatistika kriminality zahŕňa od tohto roku aj tých, ktorí sú registrovaní ako azylanti, trpení, utečenci z občianskej vojny, alebo s nedovoleným pobytom. Uznaní utečenci, teda cudzinci, ktorí už dostali azyl alebo majú nárok na ochranu utečenca, doteraz neboli zahrnutí do skupiny „prisťahovalec“.

Na otázku novín „Welt am Sonntag“ Spolkový kriminálny úrad oznámil, že sa pripravuje zmena, „takže bude možné vykázať aj utečencov z veľkej skupiny uznaných v zmysle ústavy alebo Ženevskej konvencie“.

Tieto počty sú hrozivé a ukazujú, že tá známa veta Angely Merkelovej „Wir schaffen das“ (My to zvládneme) je viac ako problematická. “ Počet utečencov podozrivých z kriminality v roku 2016 totiž v porovnaní s r. 2015 vzrástol o 52,7 percent – na 174 438! Minulý rok bolo 616 230 podozrivých z kriminality a prisťahovalci na tom majú nadpriemerne veľký podiel – tvoria viac ako štvrtinu!

V celkovej štatistike predstavujú podozriví prisťahovalci 8,6 percenta – no iba dve percentá z celkového obyvateľstva. Starosti kriminalistom robia najmä prisťahovalci z Balkánu a zo severnej Afriky.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)