Většina odborníků se domnívá, že současná americká armáda není schopna adekvátně reagovat na hrozbu ze strany Islámského státu, Severní Korey a Ruska. Napsal o tom internetový portál The Daily Signal. Právě proto Trumpova administrativa plánuje zvýšit počet pozemních sil ze 476 tisíc na 540 tisíc lidí.

USA čelí velkému počtu hrozeb, jež zahrnují Severní Koreu, IS a Rusko. Aby jim mohly vzdorovat, je nutné mít spolehlivé pozemní síly. Odpovědnost jak prezidenta a jeho administrativy, tak i amerického Kongresu spočívá v posílení bojeschopnosti armády, konstatuje The Daily Signal.

Panují naděje, že po válkách v Iráku a v Afghánistánu již nevznikne konflikt, který by vyžadoval účast více jak 100 tisíc vojáků a že tak velký vojenský personál armáda již nebude potřebovat, píše portál.

V tomto ohledu však bývalý americký ministr obrany Robert Gates konstatoval, že „po celých 40 let po skončení vietnamské války naše předpovědi ohledně budoucích konfliktů se slavily tím, že se nikdy nenaplnily.“

Lev Trockij se svého času na tuto problematiku díval z jiného úhlu: „Můžeš se nezajímat o válku, ale válka se zajímá o tebe.“ Jinak řečeno, stát si zřídka kdy může dovolit ten luxus vybrat si místo a čas války.

Velká část vojenských odborníků se shoduje, že americká armáda je příliš malá, zdůrazňuje webový portál. Například americký generál ve výslužbě Barry McCaffrey prohlásil, že počet amerických vojáků je nedostatečný. Podle něj navzdory tomu, že Rusko představuje pro USA „strategickou hrozbu“, Spojené státy stále nemají dostatek pozemních sil v Evropě.

Od konce studené války americká armáda neustále snižuje početní stavy a uzavírá základny v Evropě. Tuto tendenci bude velice těžké zvrátit, píše The Daily Signal.

Někteří analytici se domnívají, že snížení stavů lze kompenzovat nárůstem vojenských technologií. Nicméně Dan Gouré z Lexingtonského institutu je přesvědčen, že sázka výlučně na vojenské technologie „bude mít strašlivé důsledky jak pro armádu, tak i pro národní bezpečnost.“

K roku 2017 americká armáda čítala 476 tisíc vojáků. Velitel pozemních sil generál Mark Milley se domnívá, že americká armáda působí ve stavu zvýšeného vojenského nebezpečí právě kvůli nedostatku vojáků.

Trumpova administrativa navrhla v průběhu několika let zvýšit počet vojáků ze 476 tisíc na 540 tisíc. To odpovídá odhadům organizace Heritage Foundation, jež analyzovala historii velkých konfliktů, podle které armáda musí čítat nejméně 500 tisíc vojáků.

„Byť názory exportů o nezbytném počtu vojáků se mohou lišit, většina souhlasí, že dnes armáda neodpovídá kladeným požadavkům. Kvůli svévolným škrtům v rozpočtu, ke kterým docházelo v posledních letech, došlo k propadu bojeschopnosti a technické připravenosti americké armády,“ uzavírá Daily Signal.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)

Komentáře