Prezident Spojených států Donald Trump v pondělí označil zprávy o svých vazbách s Ruskem za „absolutní lži“.

„Příběhy o vztazích Ruska a Trumpa jsou absolutní lží. A kdy konečně skončí hloupý povyk za peníze daňových poplatníků?“ napsal na svém Twitteru.

Poznamenal rovněž, že bývalý ředitel Národního rozvědky James Clapper „potvrdil to, co každý ví, včetně lživých médií“:„Nejsou důkazy o vazbách mezi Ruskem a Trumpem.“ Prezident uvedl, že bývalá náměstkyně amerického generálního prokurátora Sally Yatesová „udělal falešná média velmi nešťastnými, protože jen předložila staré zprávy“.

Clapper a Yatesová vystoupili na slyšení v americkém Senátu k takzvanému „ruskému vlivu“ na americké volby. Během slyšení se senátoři dotázali, zda Clapper stále sdílí názor, že mezi Trumpem a Ruskem nebyly a nejsou žádné vazby. „Je to tak,“ řekl Clapper.

CIA, FBI a NSA zveřejnily 6. ledna zprávu, která znovu obvinila Rusko z „vměšování do amerických voleb“, ale odmítly poskytnout jakékoliv důkazy, s odvoláním na utajení. V tomto případě se ve zprávě se uvádělo, že americké zpravodajské služby vyvodily závěry o „ruské tajné operaci s cílem ovlivnit volby“ podle zdrojů, jako jsou zprávy ruské televize a články v sociálních sítích. Téměř polovina z této zprávy byla věnována kanálu RT a agentuře Sputnik, přičemž údaje o RT byly většinou staré pět let.

Ruský prezident Vladimir Putin k obvinění z hackerství, trval a trvá a tom, že ve zveřejněných údajích není nic v zájmu Ruska a hysterie se snaží odvádět pozornost od jejich obsahu. Prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov označil obvinění Moskvy za „zcela nepodložené“, a že se taková prohlášení na ničem nezakládají.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)