Bývalá kandidátka na prezidenta USA Hillary Clintonová řekla, že by „ruští hackeři“ sotva byli tak efektivní během amerických prezidentských voleb, kdyby nebyli „vedeni Američany“, napsal Buzzfeed.

Kromě nalezení „vnějšího nepřítele“ v podobě Ruska, se nynější americká politika dostala do fáze intenzivního hledání „vnitřního nepřítele“, a to mezi samotnými Američany.

Podle Clintonové za tohoto „návodčího“ lze s vysokou mírou pravděpodobnosti považovat prezidenta USA Donalda Trumpa.

Hillary Clintonová prohlásila, že „ruští hackeři“ by sotva mohli tak účinně „zasáhnout“ do amerických voleb, pokud by je „nenasměrovali Američané“. Současně s tím uvedla, že existující podezření padá na prezidenta Trumpa a jeho politické spojence, napsal Buzzfeed.

„Myslím, že stojí za to se ptát: Jak to ve skutečnosti ovlivnilo volební kampaň? Odkud (Rusové) věděli, co psát za zprávy? Kdo jim to řekl? S kým koordinovali své úsilí?“ uvedla Clintonová.

„Rusové, podle mého názoru, by nemohli změnit informace ve zbraň v případě, že by nebyli nasměrováni,“ řekla Clintonová a dodala, že se „naklání“ k tomu, že to byl Donald Trump.

Toto tvrzení Clintonové na Trumpovu adresu je nejtvrdším od její porážce v prezidentských volbách v roce 2016. Její připomínky přicházejí na pozadí vyšetřování údajné spolupráce členů Trumpovy volební kampaně s Ruskem, připomíná Buzzfeed.

Fáze hledánní vnitřního nepřítele v americké opozici dosahuje svého crescenda. Jeho nalezení, ale nakonec může být pro Hillary a Demokratickou stranu hořkým poznáním. Svého času jeden hlavních činitelů WikiLeaks Graig Murray totiž prohlásil, že zdroj úniku e-malů ze serveru strany a šéfa volební kampaně Podesty pocházel z vnitřních řad právě Demokratické strany.

Průvodním jevem, ale stále je skutečnost, že „probémem“ není obsah oněch tisíců e-mailů (které dokumentovaly například spiknutí vedení Demokratické strany, které měo být neutrální, proti stranickému konkurentovi Hillary Bernie Sandersovi – pozn. red.), ale skutečnost, že se ocitly na světle a kdo za to může.

  Trump považuje tvrzení o zásahu Ruska do voleb v USA za absurdní

Navíc problémem stále je, že se žádné relevantní důkazy o „ruském vměšování“ do amerických voleb nepředložily.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře