Európska komisia sa rozhodla zažalovať štáty V4 za to, že odmietajú povinné kvóty pre utečencov. Slovensko je ale výnimkou. Podrazil Fico občanov Slovenska? pýta sa predseda SaS Richard Sulík.

Robert Fico prisľúbil, že začne plniť kvóty na migrantov, v prvej várke to bude celkom 1600. To potvrdila priamo Európska komisia a dodala: „Rovnako dôležité je tento záväzok aj reálne splniť.“ Úprimne ma mrzí, že premiér prestal bojovať za Slovensko.

A vo svojom videoblogu uvádza, že Európska komisia sa rozhodla zažalovať štáty V4 za to, že odmietajú povinné kvóty pre utečencov. Výnimku dostalo ako jediné Slovensko. Všetky štáty V4 pritom v roku 2015 hlasovali proti povinným kvótam pre utečencov spoločne. Teraz však Slovensko dostalo dokonca pochvalu za zmenu v prístupe voči imigrantom. A nie od hocikoho, ale od eurokomisára pre vnútro Dmitrisa Avramopulosa.

“Odmieta teda slovenská vláda pod Ficovým vedením povinné kvóty pre utečencov naozaj alebo Fico zradil občanov Slovenska?” kladie si otázku Sulík. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka je reálna skôr druhá možnosť. SaS však svoje sľuby plní a striktne odmietať povinné kvóty pre utečencov bude aj v prípade, že bude súčasťou vládnej koalície, dodal na záver.

“Róbert Fico, ako sa na vzorného žiačika patrí, sklopil uši,” tvrdí Sulík. “S kvótami v tichosti súhlasí a ešte aj podrazil partnerov z V4.”

Dôvody, pre ktoré to Fico urobil, sú podľa Sulíka dva:

1. Komisia pohrozila krátením eurofondov a to by pre Roberta Fica, ktorý osobne berie úplatky z dotácií určených pre uhoľné bane bol existenčný problém

2. Robert Fico sa stoj čo stoj hrabe do prvej ligy, ktorej prínos síce nepomenoval, ale náklady už poznáme – súhlas s prijímaním utečencov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)