Nemecká kancelárka Angela Merkelová po nedávnych summitoch G7 a NATO vyhlásila to, čo si počas svojej doterajšej vlády na adresu USA ešte povedať nikdy nedovolila. Ide o slová, ktoré môžu znamenať koniec jednej dlhej éry.

Merkelová po summitoch doslova vyhlásila: „Tie časy, keď sme sa mohli bezpečne spoľahnúť na druhých, sa už skončili. To som v uplynulých dňoch pocítila na vlastnej koži. My Európania sa teraz budeme musieť stať strojcami vlastného osudu.“ A nie je jediná. V podobnom duchu zazneli aj slová nového predsedu nemeckej SPD Martina Schulza, ktorý povedal: „Hlbšia spolupráca medzi európskymi štátmi je tou najlepšou odpoveďou na politiku Donalda Trumpa. Myslím, že bolo treba, aby sa človek na summite NATO, a najmä neskôr na summite G7, jasne ohradil proti prezidentovi USA, ktorý sa ostatných snaží len zosmiešniť a správa sa ako nejaký diktátor.“

Takmer rovnako sa vyjadril aj niekdajší americký vyslanec pri NATO Ivo Daalder, ktorý zase povedal: „Toto sa zdá byť koniec éry, keď USA viedli a Európa nasledovala. Dnes USA mieria v kľúčových záležitostiach smerom, ktorý sa zdá byť úplne opačný s tým, kam smeruje Európa. Vyhlásenie Merkelovej je uznaním tejto novej skutočnosti… Toto je ‘Amerika na prvom mieste’ – politika zameraná na úzky vlastný záujem a opúšťajúca myšlienku, že najlepším spôsobom, ako zvýšiť našu bezpečnosť a prosperitu je mať silných spojencov a viesť svet smerom k spoločným hodnotám a záujmom.“ S podobnými názormi prišlo okrem týchto ľudí aj mnoho západných „analytikov“ a mainstreamových denníkov.

Dané vyjadrenia prichádzajú po tom, čo sa Trump na stretnutí NATO a G7 nevyjadroval a nekonal podľa očakávaní a prianí európskych politikov a na niektoré veci mal úplne odlišný názor ako jeho európski „spojenci“. Trump na summitoch napr. odmietol podpísať Parížsku klimatickú dohodu (od ktorej chce aj odstúpiť), ďalej sa obul do lídrov členských štátov NATO za to, že do rozpočtu NATO neplatia toľko, koľko by mali a vyzvali ich, aby konečne začali prispievať viac, či dokonca odmietol poskytnúť záväzok voči článku 5 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého by mali členské štáty v prípade nutnosti pomôcť napadnutému členovi Aliancie. A to už muselo europolitikom urobiť poriadne vrásky na čele.

Tieto najnovšie Trumpove slová jasne naznačujú, že pozícia USA vo svete a vzťahy s ich západnými spojencami sa pomaly ale isto menia a tento fakt si dobre uvedomujú aj európski politici. Tí politici, ktorí doposiaľ vo všetkom úplne viseli na príkazoch Obamovej administratívy. Trump ale berie očividne EU a európske krajiny (okrem Británie) inak ako doterajšia Obamova administratíva. Berie ich najmä ako konkurentov (členov EU a najmä Nemecko) a príživníkov“ (členov NATO) a tak sa voči nim aj správa. A práve toto Trumpovo opovrhovanie nemôžu niektorí europolitici zniesť a preto sa rozhodli začať raziť si svoju vlastnú cestu. No to, ako bude tá cesta vyzerať, ukážu už septembrové nemecké parlamentné voľby, ktoré pravdepodobne opäť vyhrá strana Angely Merkelovej CDU a tým pádom očakávať nejakú radikálnu zmenu kurzu v politike Nemecka asi nemožno.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře