Polsko doufá, že dokáže diverzifikovat dodávky ruského plynu díky americkému plynu z břidlic, prohlásil ministr zahraničí Witold Waszczykowski v interview pro agenturu PAP.

„Význam smlouvy o plynu s USA spočívá v politické stabilitě,“ řekl Waszczykowski.

Podle jeho slov má být jedním z témat nadcházejících jednání s prezidentem USA Donaldem Trumpem, který přijde příští týden do Varšavy, spolupráce v energetice. „Máme velký zájem o spolupráci v energetické sféře,“ zdůraznil ministr.

„Vybudovali jsme terminál na zkapalněný plyn, rozšiřujeme síť interkonektorů v Evropě, což může vzbudit zájem USA, jež zahájily export plynu z břidlic. Potřebujeme diverzifikaci dodávek plynu a nejde jen o náš trh, ale také o ukrajinský a středoevropský,“ prohlásil Witold Waszczykowski.

Podotkl, že společný plynový trh Střední a Východní Evropy může představovat zájem pro USA. „Náš trh je samozřejmě malý, ale spolu s jinými státy regionu tvoříme segment, o který stojí za to bojovat. Odběratelem může být také Ukrajina, Bulharsko, Rumunsko nebo Chorvatsko, které potřebuje výstavbu terminálu na zkapalněný plyn a může být odběratelem zemního plynu z USA,“ vysvětlil polský ministr.

„Kromě ceny má smlouva s USA význam také pro politickou stabilitu a jistotu, že dodávky plynu nebudou záviset na žádných politických podmínkách,“ zdůraznil Waszczykowski.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Ve Výstavní síni Mánes se konala 1. sálová aukce Art Capital
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Art Capital/1. sálová aukce/Výstavní síň Mánes/3.12.2023Ve Výstavní síni Mánes se konala v neděli 1. sálová aukce Art Capital, během které byla vydražena umělecká díla v celkové hodnotě 16,887.600 Kč, s aukční přirážkou 20 %. Do aukce se zapojilo přes 200 dražitelů a prodejnost dosáhla 81 %.Vrcholem večera a současně […]
  • Darujte zážitek plný filmové hudby
    Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) - Lámete si hlavu s dárkem pro filmového nebo herního nadšence? Se vstupenkami na koncerty Filmové filharmonie jistě nesáhnete vedle. Po novém roce chystá orchestr nejoblíbenější programy FANTASY a GAMES.Nezůstane se na ně prášit ve skříni, málokdo je bude chtít vyměnit, a navíc si je můžete užít společně. Zážitky jsou […]
  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]