28-ročný podozrivý Driss Oukabir, ktorý je zadržiavaný v madridskom väzení v súvislosti s nedávnymi teroristickými útokmi v Barcelone, pri ktorých prišlo o život 15 ľudí, pravidelne dostáva vyhrážky smrťou od ostatných väzňov, uviedli miestne médiá.

“Podrežeme ti krk keď vyjdeš von na terasu,” kričali väzni z väzenia Soto del Real v Madride, keď počuli o príchode Oukabira, povedali bezpečnostné zdroje El Pais. “Sk****ný terorista!” Zakričali ďalší.

Oukabir povedal sudcovi v utorok, že prenajal automobil, ktorý bol použitý na automobilový teroristický útok v Barcelone, pri ktorom prišlo o život 15 ľudí a zranených bolo ďalších asi 130 na obľúbenej ulici Las Ramblas 17. augusta. Oukabir tvrdí, že si myslel, že auto bude použité na sťahovanie nábytku.

Avšak sudca Fernando Andreu rozhodol, že existujú “racionálne a dobre podložené náznaky” účasti Oukabira na útoku a je vo väzení pre obvinenie z vraždy, členstvo v teroristickej organizácii a držanie výbušnín. Oukabir bol umiestnený do samostatnej cely pre jeho vlastnú bezpečnosť.

Polícia tvrdí, že osem z dvanástich členov teroristickej bunky, ktorých pôvodne hľadali, je mŕtvych, vrátane vodiča vozidla – 22-ročného Maročana Younesa Abouyaaqouba, ktorý bol zastrelený políciou. Neskôr sa však ukázalo, že bol plánovaný väčší útok s výbušninami. Zdá sa, že dvaja podozriví teroristi zomreli pri náhodnom výbuchu, keď sa pokúšali vyrobiť výbušninu v dome v Alcanare. Radikálny imám Albdelbaki Es Satty, ktorý bol jedným z dvoch sprisahancov zabitých pri výbuchu, sa údajne vyhol deportácii zo Španielska, keď sudca v roku 2015 rozhodol, že nepredstavuje “žiadnu skutočnú hrozbu”, uviedli miestne médiá.

Používanie vozidiel ako zbraní je čoraz populárnejšou taktikou používanou pri teroristických útokoch, ktorým je ťažké zabrániť. V stredu boli dvaja muži predvedení na vypočutie v holandskom meste Rotterdam po tom, čo boli nájdené kazety s plynom v podozrivej dodávke zaparkovanej neďaleko koncertného miesta. Holandské orgány konali na základe tipu od španielskej polície, zatiaľ však žiadne dostupné informácie nenaznačujú, že incident v Rotterdame súvisí s útokom v Barcelone.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)