Na portáli rusvesna  Gevorg Mirzajan publikoval materiál o posledných krokoch Donalda Trumpa, ktoré priniesli so sebou výrazné zmeny v architektúre Blízkeho východu.

Takže k tomu ako všetci obviňovali Rusko, že ovplyvnilo víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách. Po priznaní Jeruzalema hlavným mestom Izraela je už viac ako jasné, ktorá krajina mala prsty v jeho voľbe za amerického prezidenta a Rusko to teda nebolo, píše Mirzajan.

Samozrejme ide o žart, ktorý sa momentálne objavil na ruských servroch, ale teraz seriózne – riešenie amerického prezidenta vyvolalo napätie na Blízkom východe. Celý rad miestnych hráčov v blízkovýchodnom regióne už začína hodnotiť svoje sily a postavenie.

“Vyhlásenie amerického prezidenta vníma ako benefit najmä turecký prezident Erdogan, ktorý tento Trumpov krok mieni využiť v domácej i zahraničnej tureckej politike. Trumpov krok rozviazal Erdoganovi ruky a umožnil mu zvýšiť vplyv svojich konzervatívnych prívržencov v Turecku. Pozície prozápadných Erdoganových oponentov sa výrazne sťažili a vo vybičovanej a nenávistnej atmosfére je veľmi pravdepodobné, že Erdoganovi oponenti sa ešte viac stiahnu” uviedol Vladimir Avatkov, riaditeľ Centra Blízkovýchodných a medzinárodných vzťahov i diplomacie.

Erdogan nemieni takúto výhodu pustiť z rúk, pretože pre neho je posilňovanie vlastného vplyvu otázkou politického prežitia. Napriek masívnym čistkám po neúspešnom pokuse o prevrat v Turecku v krajine ostalo množstvo prozápadne orientovaných tureckých elít. Tieto prozápadné elity sa momentálne obávajú politického napätia a Erdogan začína ukazovať, že Západ potrebuje Turecko len v polohe otroka, pričom je pre Západ neprijateľná predstava silného a hrdého Turecka. Erdogan zvyšuje svoj kredit a podľa Erdoganových slov Trump a Západ doslovne “napľuli do tváre muslimov a Turecka”.

Erdogan už potvrdil, že v Istanbule sa zíde summit štátov Islamského spoločenstva. Erdogan sa bude snažiť monetizovať svoj image, pričom samozrejme sa nespolieha na solidárnosť arabských elít, tú vlastne už ani veľmi nepotrebuje. Erdogan využije tribúnu organizácie pre svoje potreby a vyzdvihne sa na piedestál na základe ráznych protiizraelských vyjadrení a hrozieb. Erdogan dokonca naznačil, že nebude mať problém prerušiť diplomatické vzťahy s Izraelom.

Reakcia Izraela takisto nahráva Turkom, pretože izraelský minister vzdelania Naftali Bennett už oznámil, že je podstatne lepšie mať zjednotený Jeruzalem, ako sympatie Erdogana.

Napriek siláckemu vyhláseniu izraelského politika Izraelci chápu, že rétorika Erdogana a jeho podpora Palestínčanov môže negatívne ovplyvniť situáciu v samotnom Izraeli. Palestínci už vyzývajú k novej intifáde voči Izraelu a z Trumpovho gesta už mienia vyťažiť aj iní protiizraelskí hráči. Erdogan ako starý taktik samozrejme môže hrať na obe strany a momentálne už môže rozmýšľať aj nad tým, ako začať v budúcnosti vystupovať v roli prostredníka regulácie vyvolanej krízy, samozrejme nie zadarmo.

Spokojný je aj Teherán a Hizballáh. Irán sa už dlho snaží zlepšovať svoj image u klasických Arabov, pričom vsádza na protiizraelské a protiamerické emócie. Donald Trump priam nahral Teheránu na smeč a momentálne vplyv Iránu a Hizballáhu ako lídrov protiamerického a protiizraelského boja vzrástol nielen u Palestíncov a Libanončanov, ale v celom arabskom svete.

Už aj v minulosti sa ukázalo, že bývalý iránsky prezident Mahmmúd Ahmadinežad, známy svojimi tvrdými výrokmi o potrebe zničiť USA a Izrael, získaval medzi Arabmi nesmiernu popularitu a oslaboval pozície miestnych arabských lídrov, ktorých arabská ulica začala považovať za zradcov moslimského sveta. Momentálne sa Irán teší z úspechu a iránski lídri tvrdia, že mali ozajstne pravdu keď hovorili že Satanovi z USA a Izraela sa nedá veriť. Irán teraz vynesie vlna antiamerikanizmu a antisionizmu na vysoký piedestál.

Iránsky prezident Hassan Ruháni a ďalší iránski lídri už pripravujú svoju politickú kampaň a nie je vylúčené že v rámci hybridnej vojny na Blízkom východe prejdú aj k silovým akciám. Izraelskí bezpečnostní experti sa už sústreďujú na hrozby novej intifády a zvýšenia iránskej podpory Hizballáhu či Hamasu, vrátane zvýšenia podpory Sýrii. Hizballáh a Hamas veľmi pravdepodobne pôjdu v čele 3. intifády. Teherán môže uvažovať aj nad tým, že vojna s Izraelom je nevyhnutná a je oveľa lepšie začať s ňou teraz, kedy sú vášne vybičované a proti Američanom a Izraelu sú ochotní ísť všetci Arabi.

Teherán sa momentálne snaží stať sa lídrom protiamerického a protiizraelského protestu, pričom pozície arabských elít, ktoré stáli na americkej strane a viedli politiku zdržiavania Iránu na Blízkom východe sa nesmierne zhoršili. Trumpove rozhodnutia de facto vrazilo klin do skrytého spojenectva medzi Izraelom a Saudskou Arábiou, ktorej politické elity už dávno najmä Saudskí šiíti obviňovali z dvojtvárnosti a spolupráce s nenávideným nepriateľom v Izraeli.

Pre nikoho nie je tajomstvom, že Saudská Arábia vníma Irán ako svojho existenciálneho nepriateľa a je ochotná voči Iránu spojiť sa aj s diablom. Takýmto diablom bol Izrael, Saudi a Izraelci však tajne úzko spolupracovali a vytvárali protiiránsku os. Momentálne sa možnosti tejto osi výrazne zmenšili. Saudi už nemôžu spolupracovať s Izraelom, pretože počas posledných desaťročí otvorene masírovali saudskej verejnosti i všetkým moslimom mozgy tvrdeniami o sionistických vrahoch, ktorí vraždia Palestínčanov a bránia im vytvoriť si vlastný palestínsky štát.

Lídrom v otázke vytvorenia Palestíny sa teda stáva Teherán a možnosti Saudov manévrovať sa kvôli Trumpovi výrazne zmenšili. Zmenšili sa možnosti Saudskej Arábie tlačiť na palestínskeho lídra Mahmúda Abbása, ktorého mohli Saudi vydierať cez finančné zdroje. Sympatie k Palestínčanom, Iránu a libanonskému Hizballáhu momentálne čoraz viac rastú a takisto rozhodnutie Donalda Trumpa negatívne vnímajú určite aj členovia protiasadovskej opozície v Sýrii, ktorých radoví členovia momentálne s vysokou pravdepodobnosťou prehodnocujú svoje postoje.

Celkovo možno povedať, že americký prezident vykonal taký taran západno-zálivného konsenzusu v otázke Jeruzalema, že teraz sa všetok arabský hnev za zradu arabských záujmov obráti proti Amerike. Saudský princ Mohammed bin Salman už momentálne teatrálne vzdychá a pripravuje sa na dopady novej politickej reality.

Hlavný benefit na základe amerických jednostranných krokov získa Rusko. Trumpove aktivity odkrývajú pre Rusko široké diplomatické perspektívy. Mnohí arabskí lídri už otvorene hovoria o tom, že Trump sa totálne skompromitoval a sám sa vyradil z procesu riešenia arabsko-izraelského konfliktu. Rusko má určite lepšie pozície ako Turecko, ktoré sa snaží zaujať prípadne úlohu prostredníka v rokovaní s Tel Avivom, alebo Egypt, ktorý sa ešte úplne naspamätal z chaotizácie spôsobenej “arabskou jarou”.

Vďaka Trumpovi sa zhoršili vzťahy USA s arabskými krajinami, ktoré na rozdiel od Saudskej Arábie nie sú vovlečené do antiiránskej hry. Ako sme už naznačili Trump svojím krokom zvýšil v arabskom svete význam Turecka a Iránu. Turci už jasne určili svoju červenú čiaru, definovanú postavením Gulena, otázkou Kurdov či práve riešenou otázkou Jeruzalema. Američania sa evidentne postavili na opačnú stranu barikády ako Erdogan a Ankara bude takisto s určitosťou prehodnocovať svoje postoje k Západu, čo sa môže nepríjemne dotknúť aj NATO.

Vyostrovanie turecko-amerických vzťahov vníma Moskva s radosťou, pretože Ankara sa tak zbavuje zvyškov proamerických diverzifikácii v zahraničnej politike a stáva sa čoraz závislejšou od spojenectva s Ruskom. Vyostrovanie vzťahov medzi Tureckom a USA navyše nivelizuje vyostrenia rusko-tureckých vzťahov z dôvodov viacerých vzájomných rusko-tureckých nezrovnalostí v sýrskom, kurdskom, krymskom či kaukazskom kontexte.

Krok prezidenta Donalda Trumpa ohľadne Jeruzalema bol alebo naivný, alebo naopak špeciálne premyslený. No v oboch prípadoch napomáha presadzovaniu ruských záujmov.

(JRu, hlavnespravy.sk)